Koly proti vizuálnímu smrádku! Tak píše o akci, která se uskuteční v pondělí 17. července na Václavském náměstí před provozovnou Thajský ráj. Tento podnik na pěti místech v Praze rozčiluje Pražany. Svou svítící rikšou, která funguje jako reklama. Jenže to není ilegální reklama, protože se jedná o dopravní prostředek. Sice nikdy nikam nejel, je to reklama, ale stojí na kolech a má šlapadla.
Tohle je zajímavý happening, možná by stálo za to, udělat před Thajským rájem nový parkoviště pro půjčovnu koloběžek! Ale jako opravdu! Stane se tak v pondělí 17. července.
Taky vám pijí krev rikši Thajského ráje? Úřední cestou se je odstranit nedaří. Připojte se do naší výzvy. Třeba právě toto pomůže.
Pro příslušné úřady naplňuje rikša definici kola, jako dopravního prostředku. A naopak nesplňuje atributy nutné proto, aby byla rikša považována za reklamní nosič. A co to tedy znamená? Neexistuje žádná legální úřední cesta jak tuhle hrůzu z ulice odstranit? Zřejmě ne. Ale existují jiné cesty. Úřední cestou nelze provozovatele přinutit, aby rikšu odstranil.
Pojďme Thajský ráj vnímat jako progresivního propagátora cyklodopravy. Když každý den za jakéhokoliv počasí odloží svůj cyklistický dopravní prostředek před svou provozovnu na chodník. V podstatě nás ostatní vybízí k používání rikš nebo třeba kol. Přijďte na náš happening a odložte si sem i svá kola. Alespoň na chvilku. Ukažme společně Thajskému ráji, jak moc milujeme tu jejich rikšu, vyzívá aktivitě lidi, které vizuální smog v centru Prahy štve zastupitel první městské části Giancarlo Lamberti.
Rikši zaparkované před pobočkami Thajského ráje kousek od Karlova mostu, na Staroměstském náměstí a na Václavském náměstí v centru Prahy působí jako esence vizuálního smogu, přesto se je nedaří odstranit úřední cestou. Pro příslušné úřady totiž rikša nesplňuje atributy reklamního nosiče, úředně je rikša zkrátka kolo, tedy dopravní prostředek.
„A co se stalo? Thajské ráje vyhrály. Pravomocně! Rikši tam prý už stály dlouho, tak se to dá považovat za „mírový stav“ a odvézt je bylo moc radikální řešení. Město musí rikši vrátit (stejně si mezitím pořídili nové) a uhradit vzniklou škodu,“ popsala situaci specialistka na veřejný prostor a vizuální smog a zastupitelka hlavního města Prahy Kristýna Drápalová.
„Stát tak řekl, že s tím červeno-zeleným zoufalstvím město nesmí nic dělat. Máme to černé na bílém. Už neexistuje žádná legální cesta, jak dostat rikši pryč,“ napsala Drápalová na svém facebookovém profilu.
„Úřední cestou nelze provozovatele přinutit, aby rikšu odstranil. Ok. Tak se na problematiku podívejme z jiného úhlu pohledu. Pojďme Thajský ráj vnímat jako progresivního propagátora cyklodopravy,“ popisuje ve svém videu, které sdílel na sociálních sítích Lamberti.
„V podstatě nás vybízí k používání rikš nebo třeba kol. A to je vlastně super. Tak pojďme před provozovnu Thajského ráje odkládat taky svá kola. Řekněme dvacet, třicet kol denně? To provozovatel Thajského ráje i majitel této nemovitosti jistě ocení,“ vyzývá.
Výzvu podpořila i starostka Prahy 1. „Mnoho našich spolupracovníků na městské části jezdí do práce na kole a myslím si, že mnozí z nich mohou svá kola cestou do práce odkládat právě tady u této rikši,“ říká ve videu starostka městské části Praha 1 Terezie Radoměřská a ukazuje na rikšu před pobočkou Thajského ráje v dolní části Václavského náměstí.
Starostka Prahy 1 lidi, které vizuální smog štve, aby parkovali svá kola před pobočkami Thajského ráje do doby, než provozovatel rikši odstraní. „Výhledově by možná právě na tomto místě mohl být prostor pro odkládání sdílených koloběžek a kol,“ podotýká Radoměřská.
-red-