No menu items!
Čtvrtek, 21 listopadu, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Home Top Labuť bez křídla. Nekrmte je rohlíky!

Labuť bez křídla. Nekrmte je rohlíky!

0
Labuť bez křídla. Nekrmte je rohlíky!

Tohle je výzva pro všechny, kteří krmí labutě a další vodní ptáky. Nechte rohlíky na strouhanku! Přineste k vodě raději nať z mrkve nebo zbytek salátu.

Už se o krmení labutí rohlíky mluví dlouho, stejně to nepomáhá. Takže bohužel opět musíme sdílet důležitou zprávu i s vyzvou: Nechte rohlíky na strouhanku a vezměte labutím třeba zeleninové odřezky (třeba nať z mrkve), slupky, nakrájený hlávkový nebo jiný salát, rozmražený hrádek nebo kukuřice. Pro labutě, kachny a další vodní ptáky je vhodná také kukuřice, pšenice, žito, oves a další obilniny, ptačí zob, případně granule pro vrubozobé ptáky.

Dnešní příběh ze břehu Vltavy může potkat i další labutě. A to velice snadno. Podle pracovníků Záchranné stanice pro volně žijící živočichy totiž může amputací křídla skončit i tak obyčejná věc, jako je krmení vodního ptactva rohlíkem. Zvlášť pokud pečivo lidé hází mláďatům.

„Tento druh potravy totiž postrádá mnoho důležitých živin a látek potřebných k jejich zdravému růstu a vývoji. Pečivo obsahuje zejména sacharidy, jejichž nadměrná konzumace u labutí a kachen způsobuje výživový deficit a oslabení organismu. A ačkoliv je labuť spokojeně najedená, její tělo hladoví a strádá,“ vysvětluje Petra Fišerová – mluvčí Lesů hlavního města Prahy, pod něž záchranná stanice spadá. Takovému mláděti pak nerostou dobře kosti. „Vznikají růstové deformace peří a kostí, kvůli nimž nejsou labutě schopny létat,“ pokračuje Petra Fišerová.

Minimálně jednomu labutímu mláděti už záchranáři museli nefunkční deformované křídlo amputovat. „I přes všechnu naši péči a léčbu, kterou jsme labutímu mláděti poskytli, se nám nepodařilo zdeformované křídlo uvést do funkčního stavu. A protože by labuti překáželo v pohybu, museli jsme jej amputovat,“ řekla.