No menu items!
Pátek, 22 listopadu, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Home Z metropole Aktuálně „Jak voni těma tlapištama,“ píší pod fotkami fanoušci nutrií. Je tu varování – přemnožují se a roznáší nemoci

„Jak voni těma tlapištama,“ píší pod fotkami fanoušci nutrií. Je tu varování – přemnožují se a roznáší nemoci

0
„Jak voni těma tlapištama,“ píší pod fotkami fanoušci nutrií. Je tu varování – přemnožují se a roznáší nemoci

Kolem Vltavy se to hemží nejrůznějším divokým zvířectvem. Lidmi oblíbené nutrie to ale mají nahnuté. Česká agrární komora žádá, aby je lidé přestali krmit. Nutrie v Praze proslavila především facebooková skupina Letenská parta – lidé si tam už několik let dělají srandu z jednoho příspěvku, který popisoval fotku žebrající nutrie slovy „jak vona těma tlapištama“ a od té doby se tato věta v diskuzích vyskytuje napříč diskuzemi, mnohdy i v těch, které s nutriemi vlastně vůbec nesouvisí. Například u fotky ženy, která loví v kabelce klíče od domu, samozřejmě přichází komentář „Jak vona těma tlapištama…“ . Takže o co v případu jde?

Pražské skupiny na Facebooku jsou plné fotek lidí, kteří na procházkách krmí nutrie. Hlodavci jsou všude na březích řeky. Česká agrární komora ale varuje: Nekrmte je! Ve skutečnosti jde o nepřítele tuzemských zemědělců a české přírody. Je to invazivní druh živočicha, který způsobuje problémy na vodních dílech a březích řek. Podle agrární komory jejich hluboké nory mohou vést až k sesuvu půdy nebo dokonce pádu stromů. Na polích si zase rádi pochutnávají na obilninách, zelenině či řepce. Představují i zdravotní riziko, neboť mohou být přenašeči několika nepříjemných nemocí, jako je leptospiróza, salmonelóza, brucelóza, tularémie nebo krysí žloutenka. A jelikož tento živočich nemá v přírodním prostředí přirozeného predátora, může dojít vlivem nekontrolovaného množení k narušení ekologické rovnováhy a k vytlačení domácích druhů volně žijících živočichů.

 

Pamětníci vzpomínají na to, jak se v osmdesátých letech maso nutrie běžně prodávalo u řezníka. Československo v té době patřilo mezi největší producenty masa z nutrie. Měla vynikající dietní maso. Lepší než králičí. Jenže chov nutrií byl zakázán kvůli novému zákonu týkající se kožešin, navíc její chov byl velmi náročný – musela mít například stálý přístup k čisté tekoucí vodě. Lidé na diskuzích FB stránky prahazdarma.cz přiznávají, že by si takovou pečínku zase dali. Víte, jak se vlastně taková nutrie vlastně vařila?


Pečená nutrie na zelenině
Troubu rozehřejeme na 200 °C. Na pečenou nutrii můžete použít zeleninu podle vlastní chuti (nebo toho, co máte doma). Zelenina zde navržená je jen orientační. Budeme potřebovat 1 kg stehen z nutrií a také jeden hřbet z nutrie. Stehna prošpikujeme 200 g slaniny, kterou jsme si nakrájeli na špalíčky a nechali lehce zamrazit. Zmrazené špalíčky slaniny se do masa lépe vpichují. Pekáč vymažeme lžící sádla a vložíme do něj maso z nutrie. Okmínujeme, osolíme a pečeme 30 minut. Mezitím si nakrájíme zeleninu: 1 červenou papriku, 100 g celeru, 100 g mrkve, 2 cibule, 6 stroužků česneku. Všechnu zeleninu přidáme do pekáče spolu se zbylou slaninou, 1 bobkovým listem a 5 kuličkami nového koření. Dáme péct dalších 20 minut a poté podlijeme 200 ml bílého vína. Pečeme ještě 25 minut.