No menu items!
Pátek, 22 listopadu, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Home Z metropole Aktuálně Cena za Jindřišskou věž (75 milionů) platí. Církev Praze neustoupí

Cena za Jindřišskou věž (75 milionů) platí. Církev Praze neustoupí

0
Cena za Jindřišskou věž (75 milionů) platí. Církev Praze neustoupí

Jindřišská věž je na prodej! Zněly titulky médií. To vzbudilo u lidí vlnu nevole. Obávají se, že památku zapsanou na seznamu UNESCO koupí firma, která by věž mohla upravit k obrazu svému. Mohlo by hrozit, že ji pro veřejnost uzavře úplně a nechá ji jen pro speciální akce, třeba pro firemní večírky. Magistrát se proto rozhodl s arcibiskupstvím v Praze, které památku vlastní, jednat. Bez úspěchu. Cenu 75 milionů pro Prahu nesníží. „Musíme se chovat ekonomicky,“ řekl generální vikář pražské arcidiecéze Jan Balík. Město chce s církví ještě jednat. Do konce roku by měla mít analýzu, která ji řekne, jestli má smysl slavnou věž kupovat.

Ikonická stavba z 15. století, která je součástí pražské památkové rezervace zapsané na seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO je prodej. Pražské arcibiskupství památkově chráněnou Jindřišskou věž v centru hlavního města prodává kvůli “racionalizaci majetku”, řekl Deníku N generální vikář pražského arcibiskupství Jan Balík. Je na prodej z 75 milionů. A zaznívají hlasy, aby věž koupil magistrát nebo MČ Praha 1. Proto se se zástupci církve sešel dosluhující radní pro majetek Jan Chabr a nová starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská.
Chtěli znát za jakých podmínek chce církev věž prodat. Cena je jasná: 75 milionů korun, potvrdil současný majitel. Praha tak musí vypracovat znalecký posudek a analýzu, která řekne, zda dává smysl věž kupovat. Podle odhadů totiž další investice mohou spolknout dalších 30 milionů.

Server prahazdarma.cz se na své facebookové stránce ptal svých followerů, kdo by měl národní kulturní památku Jindřišskou věž koupit.

Věž je až do roku 2044 pronajata firmě stavitele Martina Podzimka. Jindřišskou věž získala církev na základě skutečnosti, že se jedná o zvonici kostela sv. Jindřicha a svaté Kunhuty, který stojí naproti.

A teď k církevním restitucím
Církev těmi restitucemi spíše chudne. Náklady na provoz jejich majetku je obrovský. Navíc kněží ani biskupové nejsou ekonomové, realiťáci. Svoje objekty maximálně mohou pronajmout těm, kteří takovým provozům rozumí.
Řada církevních nemovitostí, ze kterých měly plynout peníze z nájmu se nakonec nerentovala. Převáděný majetek ze státu na církev znamená i zmenšující se podpora od státu. Problémem jsou prázdné, přesto památkově chráněné nebo jen zajímavé kostely, které je třeba ošetřovat a nenechat spadnout, i přesto, že do nich nikdo nechodí, nebo není ani dost kněží, kteří by v místě farnost oživili. Často se faráři starají o více kostelů, řeší v nich jen základní problémy.

Více o Jindřišské věži

• Jindřišská věž je původní zvonice kostela svatého Jindřicha a svaté Kunhuty, založeného Karlem IV., nacházející se v prostoru mezi Jindřišskou ulicí a jihozápadním cípem Senovážného náměstí v Praze na Novém Městě
• Zvonice byla postavena v gotickém slohu v letech 1472-1476 z pískovce s dřevěnou střechou a břidlicovou krytinou.
V letech 1876-1879 došlo k důkladné obnově a neogotické přestavbě věže podle návrhu architekta Josefa Mockera.
Po rekonstrukci v 70. letech minulého století prodělala věž zatím poslední úpravy. V roce 2001 došlo k vestavbě nových pater a výtahu v jejích útrobách. V 10. patře byla vybudována vyhlídka na centrum města
• Věž je 65,7 m vysoká s dostupným výtahem, dosaženou výškou je nejvyšší volně stojící zvonicí v Praze
• Využívání objektu upravuje Smlouva o nájmu nemovitosti ze dne 27.4.2000 včetně dodatků č. 1-3 uzavřená na dobu
určitou do 31.12.2044. Smlouva je zájemci k dispozici na vyžádání
• V 10 patrech věže se nalézá prodejna se suvenýry, whiskerie-kavárna, whisky room, galerie i stálá expozice. Věž je také využívána pro kulturní programy, výstavy, autorská čtení, divadelní či hudební představení. 7. a 8. patro patří stylové restauraci Zvonice, jejíž součástí je zvon Maria z roku 1518. V posledním patře se nachází vyhlídka na panorama Prahy
• Přímo před věží se nachází tramvajová zastávka Pražské integrované dopravy Jindřišská. V docházkové vzdálenosti jsou vlakové zastávky – stanice Hlavní nádraží a Masarykovo nádraží
• Objekt patří k velmi významným a charakteristickým dominantám Prahy

-mag-