Praha musí být připravena na nárůst bezdomovectví. Proto Centrum sociálních služeb Praha pracuje na analýze, která zmapuje situaci lidí bez střechy nad hlavou. Stane se jedním ze zdrojů pro přípravu nové strategie, která městu pomůže efektivně ukončovat bezdomovectví.
„Pražanů, kteří dlouhodobě nemají střechu nad hlavou, je stále velké množství a v letošním roce jich v důsledku koronavirové krize přibývá. Díky novým ubytovacím kapacitám, změně fungování sociálních služeb i novým pravidlům pro poskytování městských bytů se daří části lidem pomoci vrátit se zpět do běžného způsobu života. Pro další rozvoj systému pomoci upotřebíme nové poznatky, které analýza přináší,” říká radní pro oblast zdravotnictví a sociálních věcí Milena Johnová.
Letos v létě provedla firma Median výzkum zaměřený na lidi bez domova a v bytové nouzi. Výzkum odhalil, že se tento problém týká přibližně 20 000 lidí žijících na území Prahy. Z toho zhruba 3900-4900 osob nocuje venku, v provizorních přístřešcích a v noclehárnách. Lidí bez bytu, kteří pobývají v různých institucích a ubytovacích zařízeních, je přibližně 8 700. Na 7 000 osob je buď ohroženo ztrátou bydlení kvůli hrozící výpovědi, nebo mají nevyhovující bydlení. U většiny osob trvá stav bezdomovectví nejméně několik let, někdy i mnoho let. Pouze menší část z nich, přibližně 25 %, opakovaně využívá služby pražských azylových domů a nocleháren.
„Analýzou chceme přispět ke změně pohledu na řešení bezdomovství. Rozšiřovat služby, které předchází ztrátě bydlení, a také služby, které lidem na ulici umožní reálně měnit svoji situaci a vracet se do bydlení,” vysvětluje Martin Šimáček, ředitel Centra sociálních služeb Praha.