Česká národní banka dnes ohlásila zvýšení základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu na 5,75 procenta. Důvodem je další zkrocení vzrůstající inflace. Za ní může málo postavených bytů, obrovská poptávka, zvyšování cen materiálů v souvislosti s válkou na Ukrajině. Čechům se tak dál vzdaluje možnost pořídit si vlastní bydlení. Proto vzrůstá zájem o pronájmy. Jenže i tam není situace růžová.
Podle analýzy realitní kanceláře Trio Reality, která vývoj cen pronajímaných bytů dlouhodobě sleduje, počet nabízených pronajímaných bytů v dubnu opět klesal. Oproti březnu přibližně o 6 procenta. Navíc běžné byty za odpovídající ceny se v nabídkách příliš dlouho neohřály. V inzercích je proto možné narazit častěji na byty dražší, případně s nějakým hendikepem, anebo něčím výjimečné a tudíž vymykající se obvyklé nabídce.
Z krátkodobého pohledu zůstává příčinou snížení nabídky vysoká poptávka ukrajinských uprchlíků. Před válkou jich do ČR uteklo zatím přes 300 tisíc, v Praze je jich k 1. květnu 2022 přihlášeno bezmála 75 tisíc, což je bezkonkurenčně nejvíce ze všech českých okresů a měst.
Nahoru jde i cena za nájem
V celkové nabídce přibyly byty na Praze 1 (nárůst o 13,5 %) a na Praze 5 (nárůst o 7,6 %), na Praze 9 zůstala nabídka stejná, v ostatních městských částech nabízených bytů ubylo. Nejvíce z celkové nabídky ubyly byty s nájemným do 12 tisíc korun měsíčně (o 30,5 %) a do 10 tisíc korun měsíčně (o 28,3 %). Mírně se zvýšila nabídka bytů s měsíčním nájemným nad 25 tisíc korun měsíčně.
Meziročně se zvýšilo průměrné měsíční nájemné přibližně o 15 procent, u menších bytů byl růst výraznější, u větších méně výrazný. Průměrné nájemné (bez rozlišení kvality, dispozice, výměry i lokality) se vyšplhalo na 345 korun za metr čtvereční a měsíc a dostalo se na předcovidovou úroveň. Výše průměrné ceny je vždy ovlivněna skutečností, že v nabídce zůstávají byty, které se kvůli ceně nabízejí déle (dražší a předražené) na rozdíl od bytů, které dlouho v nabídce nezůstanou, a proto je nezbytné, brát ji s určitou rezervou. Samostatnou kapitolou jsou nadstandartní byty, které průměrnou cenu taktéž zvedají.
Vyšší náklady za bydlení
Budoucí vývoj výše nájemného, závislý na poměru nabídky a poptávky, bude ovlivněn dvěma protichůdnými silami. První z nich je inflace, která bude snižovat hodnotu české koruny a většinu zboží a služeb bude zdražovat. Druhou z nich jsou náklady na energie, které má každý nájemce jako položku spojenou se svými osobními náklady na bydlení. Protože ceny energií rostou a s největší pravděpodobností růst budou, mohou se v případě některých bytů a domů naši nájemci dostávat na hranici únosnosti celkových nákladů, což může tlačit čisté nájemné dolů. Bude se to týkat především bytů a domů, kde nebyla energetická náročnost vytápění a ohřevu vody doposud dobře zvládnuta.
Praha reaguje na situaci s bydlením velkým plánem. Rychle chystá výstavbu takzvaných družstevních bytů, kde by se výše nájmů měla držet v nižší cenové hladině. Přednost v těchto bytech dostanou zaměstnanci, které stát, obce nebo města nutně potřebují – učitelé, hasiči nebo policisté. Město chystá územní změny a tipuje si místa, kde by takové domy měly vzniknout. Nejčastěji se mluví o Praze 5. Pro výstavbu těchto bytů Praha zřídila také svou městskou firmu – Pražskou developerskou společnost.
-jah-