No menu items!
Čtvrtek, 21 listopadu, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Home Z metropole Město na úrovni Použité křeslo nevyhazujte! Nábytková banka pomáhá chudším

Použité křeslo nevyhazujte! Nábytková banka pomáhá chudším

0
Použité křeslo nevyhazujte! Nábytková banka pomáhá chudším

Zachránit věci, které by skončily ve sběrném dvoře nebo popelnici a věnovat je lidem, kteří mají hluboko do kapsy. To je myšlenka Nábytkové banky, která byla otevřena v jedné z hal v Libuši. Lidem v hmotné nouzi poskytne nábytek a základní vybavení domácnosti. Do banky mohou věnovat nevyužívaný nábytek drobní dárci i firmy.

„Chceme se jako město postarat o všechny potřebné Pražany, kteří se dostávají do těžkého dilematu, zda zaplatí první nájem, pořídí postýlku pro své děti, nebo koupí vařič, aby jim mohli uvařit jídlo. A zároveň také zachráníme věci, které často končí ve sběrném dvoře nebo na smetišti, a přitom mohou ještě dobře sloužit. Jsem ráda, že se mi podařilo vedení města přesvědčit o potřebnosti mít v Praze vlastní nábytkovou banku,“ říká radní pro oblast sociální politiky Milena Johnová.

Do centrálního skladu v Praze-Libuši mohou lidé i firmy přivézt použitý nábytek a spotřebiče, které už nechtějí, nebo pro ně nemají využití. Všechny věci budou na základě spolupráce se sociálními službami a sociálními odbory městských částí distribuovány lidem v nouzi na území hlavního města Prahy.

 


Truhlářská dílna v budoucnu nabídne práci pro lidi s postižením
Po domluvě s bankou (kontakty najdete zde) je možné nábytek dovézt přímo do haly v Obrataňské ulici nebo si pro něj zaměstnanci nábytkové banky přijedou vlastním vozidlem. Do banky je možné věnovat i nábytek s drobnými vadami, které lze opravit. „Pro účely oprav nábytku budeme mít v areálu nábytkové banky plně vybavenou truhlářskou dílnu. Chceme mít jistotu, že se ke klientům vždy dostane nábytek funkční a prověřený,“ popisuje Tomáš Valenta, vedoucí nábytkové banky. Do budoucna v truhlářské dílně chtějí také nabídnout pracovní příležitost lidem s postižením nebo těm, kteří jsou na běžném trhu práce obtížně zaměstnatelní.

Do projektu se mohou zapojit obchody a výrobci nábytku
Banka bude v začátcích shromažďovat základní nábytek a postupně si klade za cíl odebírat a dále poskytovat i další zařízení domácnosti od občanů, společností, úřadů a firem. „Prvním oficiálním partnerem Nábytkové banky Praha, se kterým jednáme, je společnost Ikea. Ta by měla dodávat nábytek a další vybavení domácnosti, který se například mírně poškodil při manipulaci a dopravě. Pevně věřím, že se zapojí i další společnosti z oblasti prodeje a výroby nábytku a vybavení domácností,“ doplňuje ředitel Centra sociálních služeb Praha Martin Šimáček.

Více o Nábytkové bance

  • Kromě sociální funkce má nábytková banka také funkci ekologickou, neboť naplňuje koncept cirkulární ekonomiky – dává druhou šanci nábytku a elektrospotřebičům, čímž prodlužuje jejich životnost a je tak jedním z nástrojů řešení vzniku odpadu
  • V nábytkové bance je zřízena rukodílna na drobné opravy nábytku z lamina a masivu
  • Banka nepřijímá secondhandový čalouněný nábytek (nový a zabalený čalouněný ano)
  • A také nábytek, který vyžaduje drobné opravy (výměna kování, klížení, nové hranění a tak podobně)
  • Vyhrazuje si právo darovaný nábytek nepřijmout
  • Klienti se mohou na Nábytkovou banku Praha obracet pouze prostřednictvím sociálních pracovníků nebo neziskových organizací

https://www.google.cz/maps/place/50%C2%B000’44.2%22N+14%C2%B027’59.2%22E/@50.0115461,14.4651654,17z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d50.0122383!4d14.4664195