No menu items!
Neděle, 24 listopadu, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Home Top Pelíšky, Samotáři a další. S foťákem se vrací na místa, kde se kdysi natáčeli

Pelíšky, Samotáři a další. S foťákem se vrací na místa, kde se kdysi natáčeli

0
Pelíšky, Samotáři a další. S foťákem se vrací na místa, kde se kdysi natáčeli

„Tady se to stalo. To mě vždycky baví,“ říká Marek Mičke, chlapík, který se baví fotografováním míst, kde se natáčely slavné české filmy. Se svým projektem Filmové políčko fanouškům filmů objevuje místa, které posloužily pro scény filmů jako Pelíšky, Vratné lahve nebo Samotáři. A nezapomíná i na slavnou svatbu legendární holešovické postavy Jiřího Káry.

Koncept pro svou zálibu našel na zahraničních stránkách. „Kluk takhle obráží slavná hollywoodská místa a mně se to strašně zalíbilo, tak jsem mu napsal, jestli bych jeho koncept mohl použít na filmy z ČR a on mi to posvětil. Měl jsem to rád vždycky – pokud jsem se zrovna nacházel na místě, které jsem poznal z filmu, líbila se mi představa, že „tady se to stalo“. A tohle k tomu má nejblíž,“ směje se Marek, který nyní dokončuje magistra psychologie a pracuje na dvou krizových linkách.

Se svým projektem začal koncem tohoto ledna. Najít ta místa není pro něj většinou příliš těžké, občas použije svůj oblíbený web Filmovamista.cz, často se mu ale stává, že místa, která chce vyfotit musí vyhledat. „Pak většinou sleduju celou scénu políčko po políčku, hledám adresy, čísla ulic nebo nějaký význačný místa v pozadí. U Kober a užovek jsem jedno místo hledal skoro hodinu,“ říká pro web prahazdarma.cz, který stejně jako Marek čas od času hledá filmová místa a zveřejňuje pod hashtagem #Prahavefilmu na svém facebooku.

„Vždy mě mile překvapí, když je nějaké místo úplně stejné. Například u Pelíšků – činžák, ve kterém se natáčelo, se dodnes prakticky nezměnil. I skvrny na omítce jsou furt stejné, přitom je to víc než 20 let starý film. Stejně tak Adéla ještě nevečeřela – při slavný scéně „Tour de pražské hospůdky“, které jsme mimochodem jednou s bratry v prvorepublikových oblecích taky obrazili, Dočolomanský a Hrušínský opravdu navštěvují místa slavných pražských hospod. I kanál, ze kterého koukal Srstka, je stále na svém místě,“ vypráví o svých výpadech po Praze za filmem. Naopak ho nemile překvapily zmizelé domky, kde se odehrála svatba Jirky Káry a kde před nedávnem vyrostl obchoďák.

Marek, který sám má rád náměstí Míru, jeho okolí a nedalekou hospůdku U Dandů, zatím nafotil osm filmů a nachystaných má zhruba dvakrát tolik. „A v hlavě toho mám nepočitatelně a na některé filmy se strašně těším. Nebudu ale zůstávat jen u filmů a seriálů – nerad bych jen kopíroval koncept někoho jiného, mám v hlavě nějaké nápady, jak to ozvláštnit a dodat fotkám ještě trochu jiný kontext, ale to si zatím nechám pro sebe a počkám, až se snad v létě zmírní epidemiologická situace a bude se moci víc cestovat,“ tvrdí.

Marek o legendární svatbě Jirky Káry
„Jirku Káru mám rád velice velmi. Těžko se věří tomu, že se opravdu jedná o reálnou situaci, protože co dialog, to hláška hodna tesání do kamene. Člověk tyhle lidi běžně vidí v podchodech na Vltavský nebo Palmovce a většinou s nima nemluví. Proto je možná tak dechberoucí tuhle sortu lidí vidět během běžných konverzací a navíc v tak škrobený situaci, jakou je svatba. Jde i o ty detaily – paruka naruby, otevírání pivka kudlou, nebo když se Floyd oboří na úřednici v pozadí, když se ho dovolí zeptat, jestli někdy pracoval,“ říká Marek. Jestli nevíte o kom a o čem vlastně mluví, více se o téhle postavě z Holešovic dozvíte v článku Jiří Kára, slavný opilec a hrdina prvního virálu v Česku, se vrací.