„Ze všech českých krajů právě hlavní město čelí největšímu náporu osob utíkajících před válkou. Proto je pro nás zajištění finančních prostředků z různých zdrojů prioritou. Nejen, že o financích jednáme s naší vládou. Sešli jsme se také tento týden se zástupci Evropské banky pro obnovu a rozvoj a také se zástupci Evropské investiční banky. Odeslali jsme také předsedkyni Evropské komise (EK) Ursule von der Leyenové dopis s žádostí o pomoc s uprchlickou krizí. Finanční pomoc totiž musí začít fungovat co nejdříve, a to tak, aby evropské peníze směřovaly přímo do měst, která jsou uprchlickou krizí nejvíce zasažena,” říká primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.
S provozem Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) je spojena vysoká míra bezpečnosti, připomínají představitelé města. Na stole je další stěhování KACPU. Z Mariánského náměstí se dříve přesunulo do Kongresového centra a nyní se jedná o to, že se přesune do Vysočan – do velkého domu, který patří developerské skupině. Opět tak bude zajištěna vysoká míra bezpečnosti a plynulosti provozu centra tak, aby mělo co nejmenší vliv na okolí.
Role městských částí je a bude klíčová
„Pro zvládnutí uprchlické krize je klíčová spolupráce s městskými částmi, které výrazně pomáhají při zajišťování ubytování, jejich role při následné integraci bude zásadní. Proto jsem se velice rád, že v první fázi mezi městské části rozdělíme více než sto milionů korun. Tyto prostředky zajistí dočasné ubytování, vzdělávání dětí a třeba tlumočníky. Situaci dále sledujeme a vyhodnocujeme a jsme i v dalších měsících připraveni pomoci městským částem především v oblasti zajištění adaptačních skupin a školní docházky pro ukrajinské děti,“ uvádí náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček.
Hlavní město dlouhodobě řeší ubytování uprchlíků a hledá nové kapacity. V těchto dnech Praha provedla analýzu ubytování ve státních objektech a začala do nich uprchlíky ubytovávat. Krizový štáb hl. m. Prahy též požádal radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milenu Johnovou o prověření možnosti zřízení centra ubytování pro potřeby následné péče o uprchlíky.
Ukrajinští lékaři pro ukrajinské uprchlíky
„V Praze každý den zaznamenáváme velké množství žádostí lidí z Ukrajiny, kteří z nějakého důvodu přišli o dočasné ubytování a jejich situaci je potřeba řešit. Krajské asistenční centrum nemůže těmto lidem pomoci. Proto chceme v Praze vytvořit koordinační centrum, které bude ve spolupráci s nevládním sektorem a v návaznosti na aktivity městských částí hledat stabilnější navazující bydlení, prioritně mimo Prahu. V této situaci by nám velmi pomohla metodika, kterou připravuje Ministerstvo vnitra k financování ubytování pro ukrajinské utečence,“ říká radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek již sdělil, že vládě navrhne, aby ukrajinští lékaři ošetřovali ukrajinské uprchlíky. Má se po všech směrech vše zjednodušit. Lékaři se zaměří na přenosné nemoci, například na tuberkulózu a také na covid-19. V obou případech totiž Ukrajina není ve zvládání šíření těchto nemocí žádným premiantem. Ukrajinští lékaři by měli nastoupit v nejbližších dnech.
-mag-