No menu items!
Pátek, 22 listopadu, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Home Magazín Téma Airbnb je podnikání, rozhodl soud. Je tak potvrzeno, že jde o ilegální hotelový byznys?

Airbnb je podnikání, rozhodl soud. Je tak potvrzeno, že jde o ilegální hotelový byznys?

0
Airbnb je podnikání, rozhodl soud. Je tak potvrzeno, že jde o ilegální hotelový byznys?

Jedná se o podnikání, nikoli o bohulibé sdílení bytů pro ostatní “kamarády cestovatele”. Tak nějak zněl verdikt pražského soudu, který se zabýval krátkodobými pronájmy přes platformy typu Airbnb. Podle soudu tento druh ubytování spadá pod ubytovací služby a měl by se danit jako podnikatelská činnost.


Podle Hospodářských novin může tento krok výrazně ovlivnit majitele tisíců bytů, kteří v nich poskytují ubytování skrze platformu Airbnb a Booking.com. Finanční správa ČR verdikt soudu uvítala. Podle kritiků Airbnb se v podstatě jedná o potvrzení faktu, že takto nabízené byty by měly mít všechny náležitosti a plnit všechny podmínky jako je mají například hotely.

„Toto rozhodnutí by mohlo byznysmodel Airbnb zcela rozložit,“ citují HN daňového poradce a partnera společnosti EK Partners Lukáše Eisenworta. Pražský městský soud řešil případ žalobkyně, která se loni v březnu ohrazovala proti tomu, že jí finanční správa za rok 2017 doměřila daň z podnikatelské činnosti a musela podat opravné daňové přiznání. Šlo o příjmy z krátkodobých pronájmů nemovitosti skrze platformu Airbnb. Podle městského soudu v Praze nejde o tak­zvanou „nesouvislou podnikatelskou činnost“, za kterou pronájem považovala žalobkyně, ale o „podnikatelskou činnost v ubytovacích službách“, píšou HN. „Může to ještě skončit u Nejvyššího správního soudu, žalobkyně může ještě podat kasační stížnost. Já však rozsudek považuji za přesvědčivý,“ řekl listu daňový poradce Tomáš Hajdušek.

Ubytování má oproti pronájmu zásadní rozdíl – poskytuje určité služby. Podle soudu jsou službami i například poskytnutí toaletního papíru, mýdla, ručníku či povlečení. Rozsudek soudu by mohl český trh Airbnb vrátit do počátečního stavu, kdy lidé pronajímali své nemovitosti, když odjeli na dovolenou. Podle Michala Koutného z České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí se zároveň mohou narovnat podmínky trhu, píšou HN.

Podle dat bylo před covidem pronajímáno přes Airbnb, Booking.com a dalších platformách kolem 11 500 bytů. Po loňském nástupu epidemie covidu-19 se ale počet těchto bytů snížil. Podle kritiků mají tyto pronájmy, které se skrývají v bohulibé formulce „sdílení pokojů a bytů pro cestovatele“ negativní vliv na dostupnost bydlení v metropoli a také na zhoršující se životní podmínky místních obyvatel, kteří musejí čelit nepřiměřenému hluku z mejdanů ubytovaných turistů a nepořádek, který dělají. Výjimkami ani nebylo noční obtěžování opilých turistů, kteří zvonili na domácí obyvatele z důvodů, že si zapomněli klíče nebo neznají přístupové kódy, které otevírají hlavní dveře.

Tento rozsudek by podle kritiků mohl víceméně fungovat i pro jednání se státní správou – se stavebními a živnostenskými úřady. Protože pokud je jasně soudem potvrzeno, že se jedná o „podnikatelskou činnost v ubytovacích službách“, není vůbec o čem se bavit, pokud jde o kolaudaci prostor, bezpečnostní a hygienické normy atd. Je tím řečeno, že to nijak nesaturuje potřebu bydlení = jedná se o nelegální hotelový byznys v bytových domech.

-mag-