Město se bude 11. července moct pochlubit dvěma unikáty – starodávné kolotoče. Ten na Petříně se už točí, ten na Letné se rozjede v červenci. Už se mluví o tom, který je hezčí. Oba! Nejsou srovnatelné.
Na Petříně se už točí atrakce – unikátní kolotoč z 18. století, který patří k těm nejhezčím v Evropě. Do Prahy dorazil z Itálie.
Na Letné se už za pár týdnů rozjede náš, český. Jedná se o nejstarší kolotoč svého druhu na světě.
Historické zajímavosti kolotoče na Petříně: Nabídka od šejka a role ve filmu
Jedná se o starodávný kolotoč, který původně patřil italské rodině Degli Innocenti. Pyšní se ručně vyřezávanými koňmi a kočáry, které vás překvapí svou zachovalostí. Svou zásluhu na tom mají němečtí řemeslníci ve Wiesbadenu, kteří si dali velmi záležet na tom, aby vše bylo dotažené do posledního detailu. A za svou prvotřídní práci sklidili zasloužené ovoce.
Zájem o tuto legendární atrakci byl natolik velký, že se kupní nabídky začaly hromadit ze všech stran. Rodina ho ovšem nikomu prodat nechtěla – a to ani tehdy, když ho v 50. letech chtěl odkoupit bohatý šejk z Persie.
Od své výroby zažil kolotoč mnohé. Zahrál si v několika filmech od světových režisérů, vozil děti i dospělé po celé Evropě a 5 let byl zaparkován v italském Gardalandu, kde ho obdivovaly tisíce a tisíce návštěvníků.
Díky excelentní práci německých řemeslníků si kolotoč dokázal udržet svůj lesk a barvy i navzdory času, nezmarům počasí a častým modernizacím. Světla, která svítila hořením acetylenu, vystřídala později elektrická světla. Hudbu, která dříve vycházela ze vzduchových varhan, dnes nahradil klasický přehrávač. Přesto je kolotoč ve vynikajícím stavu, a díky tomu může radost rozdávat až do dnešního dne. Přijďte i vy nasát historii pouťového kolotoče a dopřát sobě i svým dětem jedinečný zážitek. Na Petříně bude jezdit do 30. září.
Letenský kolotoč: nejstarší svého druhu v Evropě
Kolotoč byl postaven v roce 1892 a děti vozil nejdříve na Vinohradech. O dva roky později ho jeho majitel Josef Nebeský přemístil na Letnou. Naposledy se v pavilonu mohli zájemci svézt v roce 2004, kdy jej převzalo NTM a kvůli kritickému stavu kolotoč uzavřelo. Muzeum sehnalo i orchestrion Atlantic, původní totiž někdo ukradl.
Jde vůbec o nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě. Ve své době ale nebyl jediným takovým. Doložen je například ten z Francie z roku 1662. Inspirace k jeho vzniku vychází z oblíbených vojenských her z období 17-18.století, kdy vojáci jezdili v kruhu na svých koních a kopím se trefovali do terče upevněného na kůle uprostřed tohoto kruhu.
V roce 1892 si kolotoč nechal postavit Josef Nebeský z Prahy od vinohradského tesařského mistra Matěje Bílka. Tvoří ho 21 koňských figur potažených pravou koňskou kůží bez spojů, vycpaných slámou a s očima ze skla. Původní sedla se dochovaly už jen u čtyř koní, Flory, Poly, Šemíka a Bleska. Později byly na kolotoči vyměněny lavice za dvě dřevěná a dvě plechová autíčka. Středový sloup točny je vyzdoben původními třemi rytíři s brněním vyrobeného z papírmašé a natřeného stříbřenkou.
Kolotoč je umístěn uvnitř renesančního dřevěného pavilonu s půdorysem pravidelného dvanáctiúhelníku. Původní plechová střecha s 12 valbami byla zakončena lucernou. Pohyb kolotoče doprovázel secesní skříňový orchestrion, který byl ale v devadesátých letech spolu s třiceticentimetrovým zvonem ukraden. Když ještě stával kolotoč na Vinohradech, poháněl ho člověk chodící dokola pod jeho podlahou. Tlačil před sebou vzpěru a tím dával kolotoč do pohybu.
V roce 1894 se přestěhoval kolotoč do Letenských sadů, které byly v té době velice oblíbeným výletním a oddychovým místem Pražanů. Zde již byl ruční pohon kolotoče nahrazen strojním převodem, kdy se kolotoč roztáčel pomocí kliky. V 30. letech byl do něj zabudován elektromotor a kolotoč se stal již nezávislý na ručním pohonu.
Který se vám líbí víc? Musíme uznat, že ten letenský má v hodnocení nevýhodu, protože není ještě v provozu.