Několik let diskutované téma, kam se slavným dílem Alfonse Muchy, je opět na stole. Koalice Spojené síly pro Prahu navrhuje, že by mohla být dočasně vystavena v budovaném paláci Savarin na Václavském náměstí. Už se také ví, kde by Slovanská epopej mohla být vystavena nastálo.
Praha dosud nemá pro epopej výstavní prostory a plátna jsou v depozitáři. Spojené síly pro Prahu chtějí, aby se do budoucna obří dílo přestěhovalo nastálo do zrekonstruovaného Nádraží Vyšehrad, které několik let chátrá. Jenže tam město bojuje s majitelem, který nereaguje na pokuty. Mluví se také o prvním vyvlastnění restituovaného majetku v Česku. V minulosti padl také návrh na další krásné, ale chátrající prostory bývalých branických ledáren. Jenže ty vlastní firma z Britských Panenských ostrovů a Kypru. Jeden z dalších nápadů byl ten z Prahy 3. Před několika lety tehdejší starostka Vladislava Hujová, která třetí městské části vládla v letech 2010-2018, chtěla, aby epopej byla umístěna na Vítkově. Dokonce se mluvila o výtahu ze žižkovského tunelu až nahoru na Vítkov. Tehdy to mnoha žižkovským přišel jako šílený nápad a tvrdili, že „ta epopej odhalí v lidech ty nejtemnější stránky“.
Podle radní přes pražskou kulturu Hanky Třeštíkové se Muchovo dílo vrátí do Moravského Krumlova, kde pomůže rozvoji regionu. Poté by mělo putovat, až bude vše hotovo, do paláce Savarin na Václavské náměstí. „Zároveň jsme se shodli na finálním řešení: výstavbě nové budovy na Těšnově, vedle Muzea hlavního města Prahy,“ uvedla Třeštíková. Po složitých vyjednáváních se jí podle svých slov podařilo stmelit dohodu napříč politickým spektrem. Poprvé za dlouhou dobu se povedlo, že se na něčem shodla koalice i opozice. Epopej má jasnou budoucnost a měl by se také konečně urovnat spor s dědici Alfonse Muchy.
Opět se otevírají debaty, proč Praha tohoto slavné dílo nenechá chudšímu Moravskému Krumlovu. Nelze to. Praha musí vyslyšet přání Muchy a nechat dílo vystavit ve městě. Jen stále nesplňuje malířovu podmínku – najít nebo postavit pro ni galerii. Právě potomci autora pravidelně vyvolávají jednání o umístění v Praze.
- Cyklus tvoří 20 velkých pláten. Mucha je maloval od roku 1910 a to 18 let. Dílo věnoval Praze.
- Praha zatím nepravomocně prohrála spor s vnukem malíře, kdy soud rozhodl, že vlastníkem cyklu není Praha. Město se odvolalo.
- Od roku 2010 je epopej kulturní památkou. Obrazy jsou nyní v depozitáři Galerie hlavního města Prahy.
- Dílo cestuje také po světě. Od začátku zápůjček do světových galerií slaví obrovské úspěchy.
- V roce 1933 byla plátna srolována a uložena do depozitáře. Až od 30 let později byla vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Po roce 1989 ale zámek, kde dříve sídlilo mimo jiné železniční učiliště, chátral.
- V roce 2011 je nechala Praha odvézt, protože měla o jejich osudu strach.
- Píše se rok 2021. Praha půjčí plátna na pět let na zámek do Moravského Krumlova. Ten nyní prochází konečnou fází oprav.
- Město se rozhodlo, že poté dílo půjde do paláce Savarin.
- Investor nemovitosti ale musí splnit řadu přísných podmínek, například to, aby na Václavské náměstí nejezdily autobusy s turisty, kteří za plátny do paláce míří. Další podmínkou je ale i to, že Praha urovná soudní spor s Johnem Muchou, který chce zneplatnit vlastnictví Prahy.
- Zmíněné řešení by umožnilo Praze zabránit tomu, že by po výpůjčce do Moravského Krumlova plátna putovala zpět do depozitáře.
- Město by také získalo čas na stavbu své budovy pro trvalé umístění pláten.
- Vnuk slavného malíře přislíbil ukončení sporu v případě, že plátna budou vystavena v Praze na místě, se kterým on bude souhlasit.
- Projekt Savarin, kde by dílo mělo být na čas, než Praha pro něj postaví vlastní galerii, vzniká na 1,7 hektaru velkém pozemku mezi Václavským náměstím, Panskou a Jindřišskou ulicí. Ve vnitrobloku má vzniknout zahrada větší než Františkánská zahrada. Přístup do výstavních prostor by byl zajištěn také novým výstupem z metra, který se investor zavázal vybudovat.