Letos v únoru tomu bylo šestatřicet let, co na školku MŠ Mládežnická v Praze 10 spadnul tunový sovětský proudový bojový dron Tu-143 „Rejs“. Četní svědci z blízkého sídliště jej zprvu považovali za jadernou střelu s plochou dráhou letu a horkou fázi studené války. Veřejná bezpečnost smršť telefonátů z desítky odbyla jako koordinovaný kanadský žert a na místo vyrazila až se značným zpožděním, když dostala shora notičky.
Vzápětí budovu obklopili kontráši a z korby seskákali sovětští i českoslovenští vojáci, kteří se chvatně převlékli do civilních montérek, aby nebudili ještě větší pozdvižení. Přes noc se horečně opravovala poškozená budova a bagrovala se zemina kontaminovaná palivem a brzdnými pyrozámky. V místě přesto brzy uhynuly stromky a ještě řadu let nerostla tráva.
Druhý den ráno dorazil sovětský generál z milovické posádky, odkud dron startoval směrem na Brdy. Dětem štědře rozdával igruški a paňčelkám bonboniérové kolekce a naléhal, aby o celé věci mlčely a případně mluvily jako o pádu meteorologické sondičky. Tak incident prodalo Rudé právo i večerní Televizní noviny, kterým v týdnu 40. výročí Vítězného února pád tunové sovětské rakety na školku zadělal na soudružský splín. Pro místní školáky jde přitom o všední zážitek: na nedaleké třebešínské učiliště se o pár let dříve zřítil MiG-21 a zranil šest lidí.
-red-. zdroj: FB Strašnice