Praha zahájila provoz Městské nájemní agentury (MNA). Nyní vypisuje výzvy pro vlastníky bytů. Ti se mohou do 1. července 2021 přihlásit do „náboru“ bytů, které budou v projektu MNA dále pronajímány. V prvním kole hledá hlavní město 15 bytů. Město si od nového projektu slibuje to, že pomůže lidem v nouzi a také, že se omezí nabídka bytů na Airbnb.
Městská nájemní agentura zahajuje svůj provoz a hledá první byty pro potřebné. „Naší snahou je pomocí městské nájemní agentury lépe reagovat na dlouhodobou krizi bydlení, která se kvůli pandemii zhoršila, a do tíživé sociální situace se i nadále dostává stále širší skupina nízkopříjmových domácností, včetně rodin s dětmi, lidí se zdravotním znevýhodněním nebo osamělých seniorů,“ říká radní hl. m. Prahy pro oblast bydlení Adam Zábranský.
Vyřešit problém
„Věříme, že v Praze je řada majitelů bytů, kteří chtějí nabídnout domov lidem, kteří to nejvíc potřebují, jen jim chyběl silný partner a záruky, že to bude fungovat. Hlavní město tím partnerem chce být a nájemní agentura spolu s dalšími nástroji, jako je fond podpory bydlení, nabízí poměrně robustní systém garancí,“ dodává Milena Johnová, radní hl. m. Prahy pro sociální politiku a zdravotnictví. „V prvním kole budeme vybírat celkem patnáct bytů, které následně pronajmeme rodinám s dětmi, samoživitelům, seniorům a dalším, kteří řeší akutní problém s bydlením,“ popisuje Kristýna Andrlová, vedoucí Městské nájemní agentury.
Již před oficiálním spuštěním provozu MNA Praha registrovala zájem majitelů bytů o vstup do projektu. Další kolo pro zájemce z řad majitelů bytů plánuje Praha na podzim letošního roku. Hodnocení bytů a jejich výběr budou svěřeny komisi na základě kritérií týkajících se standardu a dispozic bytu či okolní lokality, aby byly pro cílové skupiny klientů vhodné, a to například i pro Pražany se zdravotním znevýhodněním.
Koncept městské nájemní agentury funguje v různých podobách v řadě měst Evropy. Hlavní město chce dát možnost majitelům bytů se sociálním cítěním bezpečně pronajmout byt lidem v nouzi bez toho, aby museli podstupovat rizika spojená s pronájmem. Vlastníci bytů se mohou hlásit na https://najemniagentura.praha.eu Výzva potrvá do čtvrtka 1. července 2021. Projekt je zatím v plenkách. Až další měsíce a roky ukážou jestli má šanci fungovat dál. Program se uskutečňuje za podpory Evropské unie.
Jak to celé bude fungovat?
Majitelům bytů bude magistrát garantovat stabilní příjem z pronájmu. Cena bude nastavena podle lokality, zatím se počítá s 200 korunami za metr čtvereční. Městská nájemní agentura bude kromě toho ručit za případné škody. Magistrát vloží letos do projektu přes pět milionů korun. Čísla z magistrátu říkají, že lidí v bytové nouzi jsou tisíce, metropole oficiálně eviduje asi 400 nevyřízených žádostí o pronájem městských bytů, další zhruba stejný počet čeká na posouzení. Byty budou určeny především pro matky samoživitelky nebo seniory.
Město v minulosti zpackalo rozprodej bytů
Město chce do roku 2030 získat od majitelů k pronájmu až 500 takových bytů. Tedy pokud se pojede podle plánů, je totiž možné že tento model v Praze fungovat nebude, protože majitelé bytů nebudou ochotni svoje nemovitosti takto pronajímat. Mluví se také o tom, že Praha chce zabít dvě mouchy jednou ranou. Chtěla by totiž oslovit také lidi, kteří svoje byty pronajímali přes platformu Airbnb. Podle Strategie rozvoje bydlení hlavní město chce, aby v roce 2030 bylo ve městě maximálně pět tisíc bytů sloužících ke krátkodobým pronájmům. Před pandemií covidu jich přitom byl více než dvojnásobek – 11 tisíc. Strategii, která usiluje právě také o více bytů pro lidi v nouzi, ve čtvrtek schválili zastupitelé.
Praha v minulých letech rozprodala většinu svých bytů. Mnohdy i za nejasných podmínek. Aktuálním příkladem může být kauza kolem bytu bývalého ministra zdravotnictví Petra Arenbergera na Praze 1. Bytů v majetku magistrátu a městských částí je dohromady asi 30 tisíc z původního počtu 194 tisíc, které po roce 1991 přešly do vlastnictví města. Následovaly privatizace, které městský fond zredukovaly o asi 85 procent. Podle expertů na reality také zůstává otázkou, zdali peníze za rozprodej bytů budou v budoucnu stačit právě na provoz takového programu jako je Městská nájemní agentura.
-jah-