No menu items!
Čtvrtek, 21 listopadu, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Home Z metropole Aktuálně Boj o Folimanku pokračuje

Boj o Folimanku pokračuje

0
Boj o Folimanku pokračuje

Začíná se stavět nesmysl financovaný z peněz nás všech, zlobí se spolek Za Folimanku, který bojuje proti záměrům radnice Prahy 2 známý park pod Nuselským mostem zabetonovat. Tak trochu to připomíná boj o javor na Smetanově nábřeží. Bohužel u těchto dvou případů jde o politiku. Starosta Prahy 1 Petr Hejma, který chce pokácet ikonický javor a parčík nedaleko Karlova mostu vydláždit je ve straně STAN, dříve byl v ODS. A kdo vede Prahu 2, která chce zkomercionalizovat a zabetonovat Folimanku? Na radnici vládne ODS, starostka a poslankyně Jana Černochová, která s občany podle jejích kritiků nekomunikuje, se má stát ve vládě Petra Fialy novou ministryní obrany.

Začátkem září došlo k oplocení plácku v parku Folimanka. Vedení radnice Prahy 2 zde prosazuje výstavbu volnočasového areálu, jehož realizaci má provést firma Gardenline, dlouhodobě personálně spjatá s ODS, viz například aféry spojené s odkupem nemocnice a areálu  Zahrady Čech v Litoměřicích. Výstavbu radnice tlačí na sílu – záměr nebyl konzultován s potřebami veřejnosti, která park využívá, výtky z podané petice byly radnicí bagatelizovány a návrh na uspořádání referenda pro jednoznačné určení povahy areálu byl pominut. Radnice nevyužila možnost dát hlas občanům a naopak dala opětovně jasně najevo, co si o podobných aktivitách myslí. „Otázka je momentálně jednoduchá, staví si současné vedení Praha 2, především starostka Jana Černochová a místostarostka Alexandra Udženija, na Folimance další slavobránu ve tvaru tunelu nebo památník nepříliš slavného vládnutí? A odpověď? Rovněž snadná. Záleží na nás, na občanech. A první rozhodování přichází již za pár týdnů. Pak je třeba nezapomenout. Na druhou stranu bude stačit projít se Folimankou,“ říká jeden z iniciátorů petice Tomáš Čada.

Kromě nehospodárnosti s veřejnými financemi (chystaná stavba vyjde momentálně dle plánu téměř na 40 miliónů korun), estetických, funkčních a ekologických nedostatků (vše k dohledání na www.zafolimanku.cz) vadí iniciativě Za Folimanku i způsob výběru jednotlivých dodavatelů a neprůhlednost celého stavebního procesu, z něhož vyvstávají otazníky. Kamila Šmídová k současnému stavu dodává: „Z peněz nás všech bude financován zastaralý, koncepčně dávno překonaný, neekologický a neestetický nesmysl. Snaha jasně identifikovat, co občané Prahy 2 preferují pomocí referenda, byla shozena ze stolu. Vždyť o občana nikdy nešlo, tak proč by se měl vyjadřovat… Ale nebojte, veškerou vynaloženou energii chceme dále zúročit a pokusíme se vytvořit edukační platformu pro budoucí občanské aktivity, a se nemusí začínat vždy od začátku“

Plácek na Folimance se totiž stává mementem politické zvůle, což vizuálně reflektoval ihned po výstavbě plotu neznámý občan přímo na místě chystaného stavebního záměru (viz přiložené fotografie). Proto bychom na zastupitelstvo bychom rádi pozvali nejen občany zajímající se o realizaci chystané stavby, ale též žurnalisty naše aktivity sledující.

Jen kousek betonu? Manipulace s čísly
Problém je, že s číslem 1 % se pracuje účelově. Zatímco chystaný stavební záměr Prahy 2 má dle oficiálních údajů radnice 5 100 m2, plocha Folimanky je násobně větší a čítá 8,5 ha, tzn. 85 000 m2. Přitom problém betonu se týká pouze daných 5 100 m2 a právě z těchto je třeba počítat vybetonovaná procenta (i když ani to není tak jednoduché, jak si následně ukážeme).

Trošku to přeženeme, ale námi uváděný příměr má podobnou relevanci jako rozloha parku ku rozloze plácku.

Jistě znáte Cheopsovu někdy též Velkou pyramidu. Její rozloha je obrovská, ne o moc menší než naše Folimanka, má 5,15 ha, tzn. 51 500 m2. Ovšem vezmeme-li jako měřítko naši planetu, která má plochu 510,1 milionů km2 zabírá zmíněná pyramida pouhých 0,00001 % zemského povrchu. Že to číslo nic moc nevypovídá? Jistě, ale to zmíněná betonáž v rámci 8,5 ha parku taky ne.

A teď pojďme počítat. Podíváme-li se na projektovou dokumentaci, zastavěná plocha projektu je přes 70 %, méně než 30 % zůstane ve stávající podobě. Co to znamená? Park zmizí. Namísto něj vyroste beton, asfalt, žula zabírající přibližně 1900 m2, to je přibližně 40 % projektu.

Navíc je třeba zdůraznit, že namísto stávající trávy má být využit tzv. Parkdecor, pro představu se jedná o lepší štěrk, který zabere dalších 30 %. Parkový charakter si ponechá jen 30 % projektu, nenávratně tak zmizí prostor využívaný širokou veřejností a na jeho místě vyroste zábavní areál přinášející hluk, odpad či teplotní diskomfort.

O co v kauze jde?
Lidé jsou naštvaní a chtějí formou petice zachránit poslední větší zelenou plochu na Praze 2. Hlavní problém vidí v plánované výstavbě betonového oválu a dalšího „umělého“ zázemí. Podle kritiků Prahy 2 jde všechno proti zájmům lidí. Mají tu sice vyrůst hřiště pro fotbal, baseball nebo šerm, jenže všechny tyto plochy budou zality betonem a doplněné umělou trávou.

Vedení Prahy 2 tvrdí, že lidé mohli protestovat dříve a brání se nařčení, že tam chce postavit zázemí podobné laciné pouťové atrakci. Tak to kritici nazvali.

„Ačkoli reakce obsahuje čtyři strany textu, dala by se shrnout několika málo slovy: petici nebereme na zřetel a názory občanů nás nezajímají. A nebo jinak: vládneme, nerušit,” myslí si členka petičního výboru Kamila Šmídová.

Hnutí dlouhodobě kritizuje komunikaci ze strany radnice. „Oficiálně s námi nikdo nekomunikuje,” tvrdí Tomáš Čada z hnutí Za Folimanku. Podle nich nepomůže ani veřejné projednání, protože půjde čistě o formalitu.

Odpůrci výstavby chtějí vyvolat referendum.

Situace kolem Folimanky se ale začíná vyostřovat víc, než je zdrávo. Začátkem září tam někdo vystřelil z kuše po dělnících, kteří tam odstraňovali křoví. Policie našla šíp a hledá svědky. Radnice Prahy 2 nepřímo obvinila protestující lidi. Kvůli tomu se na radnici strhla velká kritika.

Kauza betonu na Folimance připomíná jinou kauzu Javor. I tam se nedaří navázat komunikaci mezi odpůrci a radnicí. Starosta Prahy 1 Petr Hejma chce zničit malý parčík v Anenském trojúhelníku, který se nachází u Smetanovo nábřeží nedaleko Karlových lázní. Hejma chce parčík vydláždit a otevřít léta uzavřené čapadlo. Kritici tvrdí, že jde jen otevření dalšího prostoru pro jeho kamarády podnikající v gastru. Nyní jsou sice práce zastaveny, ale prostranství je dál obehnáno vysokým plotem a tak Hejmova radnice tvrdošíjně pokračuje v likvidaci. Vtipálci konání starosty Hejmy připomínají slovy „Hejmova chapadla (čti čapadla)“. O kauze Javor jsme psali například v článku Místo starosty přijel jeřáb.

-mag-