No menu items!
Sobota, 23 listopadu, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Home Z metropole Město na úrovni Ve městě výrazně roste zájem o třídění bioodpadu

Ve městě výrazně roste zájem o třídění bioodpadu

0
Ve městě výrazně roste zájem o třídění bioodpadu

Přes 30 tisíc zájemců z rodinných i bytových domů, což představuje až 200 tisíc domácností, už v Praze využívá hnědou nádobu pro třídění rostlinného bioodpadu. To je velkým úspěchem služby, u které hlavní město výrazně zvýhodnilo podmínky na začátku letošního roku. Měla by se tak i do budoucna dále rozšiřovat a rozvíjet.

Služba třídění bioodpadu do hnědých popelnic je důležitou součástí odpadového hospodářství hlavního města. Právě bioodpad totiž tvořil podstatnou část, konkrétně až 40 %, obsahu černých popelnic na směsný odpad, přitom se ale jedná o hodnotný materiál. To se ale nyní mění, neboť zájemci z řad společenství vlastníků jednotek, bytových družstev či majitelů rodinných domů si mohou od ledna 2022 jednoduše elektronickou cestou požádat o biopopelnici na rostlinný odpad. Tu navíc nově získají bezplatně. Metropole díky tomuto přístupu vytřídí a zrecykluje více rostlinného bioodpadu, ze kterého vzniká kompost.

Že je o třídění bioodpadu zájem a Pražané ho tak považují za přínosný, potvrzuje i reprezentativní průzkum spokojenosti, který ve všech městských částech ve více než pěti stech domácnostech provedla společnost JRK. Z něj vyplynulo, že s tříděním bioodpadu je spokojena většina dotazovaných. Ve svých zdůvodněních to Pražané vysvětlují tím, že jim již nezapáchá koš na směsný odpad, anebo že třídění přispívá ke zlepšení životního prostředí. Přestože z výzkumu vyplynulo, že drtivá většina Pražanů je s novým způsobem třídění spokojena, není dosud možné vytřídit veškerý bioodpad ze svých domácností. Připravuje se proto podstatné rozšíření služby třídění bioodpadu o možnost třídit veškerý kuchyňský bioodpad, nejen ten rostlinný. V přípravě je tak možnost třídit i živočišné zbytky či zbytky jídla.

Z tohoto vytříděného bioodpadu pak bude město vyrábět stlačený zemní plyn (CNG) v bioplynové stanici, kterou již město získalo a rekonstruuje ji pro své potřeby. V plánu je také zavedení takzvaného multikomoditního sběru, tedy společného sběru plastů, kovů a tetrapaku v jedné nádobě. Díky těmto novinkám se Praha více přiblíží ke splnění vysokých recyklačních cílů, které stanoví odpadová legislativa.

Bez spolupráce s Pražany by ale zavádění třídění bioodpadu nemohlo uspět. Proto je součástí služby i kontaktní informační kampaň.  Propagační akce vysvětluje a upozorňuje, proč je důležité tímto způsobem odpad třídit. V rámci kampaně bylo osloveno téměř dva tisíce domácností v různých pražských částech.

„Čistota sebíraného rostlinného bioodpadu je zásadní pro jeho další zpracování v kompostárnách. Občas se ale může stát, že v hnědých nádobách skončí něco, co tam nepatří a může se tak znehodnotit celý obsah. Kontaktní kampaň byla vhodnou příležitostí, jak novým uživatelům služby svozu bioodpadu vysvětlit základní principy a pravidla při třídění tohoto materiálu. Pražské služby ve spolupráci s hlavním městem pomáhaly vytipovat právě nové zákazníky, kteří doposud službu nevyužívali a neměli s tříděním biologicky rozložitelného odpadu zkušenosti,“ doplnil tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

-an-