Praha má spousty míst, která jsou zanedbaná, málo o nich lidé ví a přesto jsou zajímavá a unikátní. Věděli jste o mostě, který dal jméno celé čtvrti? Torzo mostu chce od Správy železnic koupit Praha 14, chce z něj udělat vyhlídkové místo a mohl by se stát i zastávkou na plánované cyklostezce.
Radnice Prahy 14 schválila učinit nabídku Správě železnic. Chce od firmy získat torzo mostu, který dal jméno čtvrti Černý Most. Stojí na trati mezi Vysočany a Horními Počernicemi v trojúhelníku tvořeném železniční tratí, ulicí Za Černým mostem a Ciglerovou. Zanikl kvůli výstavbě mostu nového.
Správa železnic kvůli komplikovanému místu chce unikátní technickou stavbu odstranit a městské části P14 jde o její zachování. Zajímavostí je i vznik názvu. Černý most se mu začalo říkat v době, kdy pod ním projížděly parní vlaky z Prahy do Čelákovic. Stroje kouřem most sazemi začoudily tak, až zčernal. Kamenný most byl stržen a ve 20. století ho nahradil nový betonový, který dnes už také nestojí, býval o kousek dále. Dnes je dochováno pouze desetimetrové torzo jednoho z nájezdů mostu. Případné úpravy zbytku mostu na vyhlídku by mohlo stát až 10 milionů korun.
Sídliště Černý Most začalo vznikat koncem 70. let minulého století, výstavba byla rozdělena na tři etapy, přičemž ta první skončila v roce 1980, další obyvatelé se stěhovali v letech 1985 a 1992. Tehdejší garnitura pojmenovávala ulice podle hrdinů tehdejšího systému, především ze Sovětského svazu. Po revoluci v roce 1989 byly ulice přejmenovány na hrdiny působících za 2. světové války v zahraničním odboji, především ve Velké Británii (RAF) a předtím ve Francii.