No menu items!
Pátek, 22 listopadu, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Home Magazín Téma Falešných webů a SMS přibývá. Dávejte pozor komu platíte!

Falešných webů a SMS přibývá. Dávejte pozor komu platíte!

0
Falešných webů a SMS přibývá. Dávejte pozor komu platíte!

Je tu velké varování! Na českém internetu přibylo podvodných webů a také SMS zpráv. Dálniční známky, přístupy do internetového bankovnictví, podvodné SMS od falešných exekutorů a mnoho dalších hackerských hrozeb. Na to se musejí Češi připravit a být opatrní!

Varování nejčastěji vydávají banky. Například Raiffeisen Bank své klienty varuje, aby její stránky nevyhledávali pod klíčovými slovy typu Rajfka a podobně. Google jim může nabídnout stránky, které provozují podvodníci. Banka důrazně doporučuje přihlašovat se přes webové stránky www.rb.cz a nikoli přes vyhledávače. Zárukou bezpečí je i mobilní bankovní aplikace.

Speciálně upozorňuje na podvody na bazarech. Jak tyto podvody nejčastěji vypadají? Kupující si vyžádá Vaši e-mailovou adresu nebo Vám rovnou pošle webový odkaz pro potvrzení příchozí platby, na kterém jste vyzváni k zadání údajů o kartě včetně CVC kódu (případně i PIN ke kartě) nebo údajů pro přihlášení do Vašeho bankovnictví. Tímto je odcizí. Neposkytujte údaje o kartě pro příjem platby ani pro potvrzení objednávek. Příchozí platby není třeba potvrzovat! Pokud to po Vás někdo chce, jde o podvod.

S naléhavou zprávou přišla také Exekutorská komora ČR, která před podvodníky varuje také. Ti se vydávají za exekutory. Lákají lidi přes SMS na falešný web, kde od nich získávají peníze i osobní údaje, oznámila komora v tiskové zprávě.

Lidé dostanou SMS zprávy informující o smyšlené exekuci s tím, že si můžou dluh vyhledat na podvodné stránce ekcr.org/search. Na tomto falešném webu, napodobuje vzhled oficiálních stránek komory, se po zadání osobních údajů objeví informace o smyšleném dluhu a smyšlené exekuci. Aplikace následně odkáže na možnost uhradit dluh.

Skutečný web Exekutorské komory ČR používá českou doménu „.cz“, takže jeho adresa je „www.ekcr.cz“. Nikdy tedy takový web neotvírejte!

Na podvodníky upozorňuje také Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) a státní podnik CENDIS. Jedná se o další webové stránky prodávající elektronickou dálniční známku se zcela zbytečným poplatkem.

„Zákazníkům se nákup přes neoficiální weby nejenom prodraží, ale zároveň podstupují bezpečnostní riziko, když do neoficiálního webu zadají například údaje ze svých platebních karet,“ varuje Jan Paroubek, ředitel státního podniku CENDIS, který státní e-shop provozuje.

Neoficiální weby se tváří buď jako oficiální stránky nebo zprostředkovávají prodej e-známek pro více evropských států. Účtují si manipulační poplatek za zprostředkování nebo údajný „eco poplatek“ (seznam neoficiálních webů níže).

„Neoficiální weby prodávající dálniční známky se někdy graficky velmi podobají státnímu e-shopu edalnice, což je hrubě neetické. Průběžně je všechny řešíme právní cestou,“ říká Lucie Bartáková, ředitelka Sekce pro správu finančních zdrojů SFDI, který je správcem systému.

SFDI i CENDIS se snaží tyto neoficiální aktivity monitorovat a tímto upozorňují řidiče, aby si vždy ověřili, kde známku kupují. „V adresním řádku webového prohlížeče pokaždé zkontrolujte, že nakupujete na jediném oficiálním e-shopu edalnice.cz.Na státním webu můžeme zaručit, že k cenám za známku řidič nezaplatí žádné další poplatky a dostane potvrzení o úhradě s autorizačním kódem. Díky němu pak může třeba změnit SPZ před začátkem platnosti známky nebo upravit až dva znaky v průběhu její platnosti. Nic z toho není při nákupu na neoficiálním kanálu garantováno,“ vysvětluje Paroubek.

Pevné ceny elektronické dálniční známky pro ČR vycházejí z nařízení vlády ČR o výši časového poplatku a jsou nabízeny ve třech variantách – roční za 1500 Kč (eko cena 750 Kč), třicetidenní za 440 Kč (eko cena 220 Kč) a desetidenní za 310 Kč (eko cena 155 Kč).

Seznam neoficiálních webů, které si účtují zbytečné poplatky:
czdalnice.cz, digitale-vignette-online.cz, e-vignettes.com, e-vignette.cz – pozor na ně!

-mag-