No menu items!
Sobota, 23 listopadu, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Home Magazín Lifestyle Celosvětový fenomén se objevil v Libni – tenisky na drátech. Co to vlastně znamená?

Celosvětový fenomén se objevil v Libni – tenisky na drátech. Co to vlastně znamená?

0
Celosvětový fenomén se objevil v Libni – tenisky na drátech. Co to vlastně znamená?

V ulici Vosmíkových v Libni se mezi sloupy objevil drát. Ten napájí přístroj k měření rychlosti a jeho cedule informuje řidiče, jakou rychlostí jedou. To, že to vypadá hrozně, jako někde na Východě, to ani komentovat nebudeme. Zaujala nás ale jiná věc. Na drátě visí tenisky. Víte co to vlastně znamená? Tenhle fenomén přišel do Evropy nebo Asie z Ameriky. Označují se tak oblasti, které mají pod palcem kriminální gangy.

Tenhle fenomén je známý každému, kdo byl ghettech třeba v New Yorku. Není to však jediné místo, kde se s ním můžete setkat. Boty na drátech a stromech byly nalezeny v centrech hlavních měst po celém světě, v parcích, opuštěných domech a na desítkách dalších míst. Například v Letenských sadech si teenageři po ztrátě panenství pověsí tenisky na dráty. Tenisky jsou jedním z mála improvizovaných prostředků, nehrozí, že tenisky spadnou dolů. Hlavní otázkou je, co toto znamení symbolizuje.

Ghetto, nelegální obchod, smrt
Jedna z nejpopulárnějších verzí. Není žádným tajemstvím, že tenisky přinesly do každodenního života subkultury, mezi nimiž vyniká hip-hop. Ten vznikl ve čtvrtích Afroameričanů. Často v těchto místech probíhaly a probíhají bitvami mezi gangy, včetně legendární konfrontace gangů Crips / Bloods v USA. Ti popularizovali právě tenisky. Rychlým tempem života se staly univerzálním označením pro jakékoli důležité místo, kde se oblast zločinu.

Graffiti, streetball
Není žádným tajemstvím, že tyto záliby také patří k subkulturám, a proto s největší pravděpodobností přijaly tradici z hip-hopu. Pro autory graffiti je to alternativní způsob, jak označit místo, kde vyšvihli svůj peace (tedy graffiti nebo tag). A právě tenisky na drátě jsou viditelné zdaleka. Ve streetballu, což je pouliční verze basketbalu, se tenisky opotřebovávaly dostatečně rychle, takže hráči házeli opotřebované páry na dráty nebo stromy. Často se nachází v chudých čtvrtích Spojených států.

Ve filmu
V komedii Podvádění z roku 1997 visí svázané boty na elektrických a telefonních vodičích. Po natáčení je filmaři zapomněli sundat a několik dalších let viseli na ulici East Capitol Street. Házení tenisek na dráty se objevilo i ve filmu legendárního režiséra Tima Burtona Velká ryba (Big Fish). V melodramu Všem se daří dobře jednoho z nejúspěšnějších italských režisérů Giuseppe Tornatore se kamera zaměřuje na visící boty na začátku a na konci filmu, když protagonista odchází a vrací se do města. V americké komedii „Sexdrive“ z roku 2008 se hrdinové, kteří hledají autoservis, potkají strom s botami. Tam je sami nahází a odejdou bosí.

Fenomén v Rusku a okolních státech
Vzhledem k tomu, že v Rusku a zemích SNS byly a jsou subkultury charakteristické pro Spojené státy mnohem méně rozvinuté, lidé nejčastěji používají tenisky k označení významné události v jejich životě – vstupu nebo absolvování univerzity nebo dokonce svatby. Také přes dráty přehodí boty, aby označili místo, kam se chtějí později vrátit. V Novosibirsku Academgorodok existuje studentská tradice, kdy ti, kteří konečně opustí internát, hodí boty svázané tkaničkami na větve stromů rostoucích mezi internáty v areálu. Tak se loučí s alma mater. Na protestech v Moskvě vyzval politik Alexej Navaľnyj k házení obuvi jako symbolu boje proti korupci.

V USA
Ale všechny jednotlivé významy nezmění skutečnost, že tenisky na drátě nebo na stromě jsou jediným spolehlivým způsobem, jak zanechat stopu v rušném městském prostředí. Existuje mnoho známých případů, kdy svržené boty visely pět nebo dokonce sedm let. Jeden z členů zločineckého gangu v New Yorku hodil tenisky na semafor na malé křižovatce a našel je tam o devět let později, už jako legální pracovník žijící úplně jiným životem. Skutečná památka, která vám umožní cítit život v metropoli.

Fenomén se označuje jako „shufiti“ (Anglicky shoefiti), pochází ze slov „boty“ + „graffiti“ a překládá se jako „boty“ + „graffiti“, tj. „boty graffiti“. Tento jev se někdy označuje jako „házení obuvi“ nebo „házení obuvi“. Házení obuvi je běžné především ve Spojených státech a Kanadě, ale vyskytuje se také v Latinská Amerika, Ukrajina, Rusko, Bělorusko, Francie a většina dalších evropských zemí a mnoho dalších zemí.

Ve Spojených státech je známo dokonce několik desítek takových stromů. Strom, na kterém visel největší počet bot, byl 23metrový pyramidový topol rostoucí poblíž města Middlegate v Nevadě. Od poloviny 80. let byl zasypán botami. Topol tu několik let vydržel, 30. prosince 2010 byl poražen vandaly. Policie tenkrát hledala viníky, protože strom nebyl jen místním orientačním bodem, ale sloužil jako jediné stinné místo na několik kilometrů v okolí, žilo na něm mnoho ptáků a dalších zvířat. Vandalové nikdy nebyli dopadeni. Do historie se zapsalo jako Strom obuvi (The Old Shoe Tree).

Souvislost s holokaustem?
Házení bot na dráty a stromy jako fenomén se stalo předmětem úvah v některých vědeckých článcích: například v jednom z nich existuje pokus o vytvoření paralely mezi moderním fenoménem házení bot a holocaustem, kdy byly boty vyhlazených Židů nacisty ukládány na hromadu.

Navzdory skutečnosti, že akt házení bot není ve Spojených státech, není uznáván jako trestný čin, probíhají diskuse o přehodnocení klasifikace. V Los Angeles byl přijat speciální program boje proti házení bot, mimo jiné kvůli možnému propojení této činnosti, podle řady analytiků, s tajnými známkami členů místních zločineckých komunit.

Co tedy házení tenisek na dráty znamená?
1. Některé pouliční gangy si takto označují svá území.
2. Obuv studentů: boty nováčků házejí „dědečkové“ na vojenské univerzity, starší studenti tímto způsobem oslavují promoci.
3. Ve Spojených státech armáda tímto způsobem oslavovala konec služby a hodila vše do vzduchu, který mu přišel pod ruku. Poté, co byly první páry bot zavěšeny dráty, se z toho stala tradice.
4. Vzpomínka na osobu, která na tomto místě zemřela.
5. Území, kde jsou k sehnání drogy nebo zbraně.

Fenomén tenisek visících na drátech elektrického vedení je v různých zemích a regionech interpretován odlišně. Tak či onak, nyní jsou tenisky na drátech součástí městské kultury.

-jah-