Léta chátrající areál v Košířích čeká skvělá budoucnost. Její majitelé, rodina Vlčkových, z ní chtějí udělat velký areál, jehož součástí bude dětský hospic, bude tu také kavárna a kulturně společenská centra. Usedlost Cibulka má nakročeno k rekonstrukci. Byly totiž představeny vítězné architektonické návrhy. Usedlost se v novém otevře přesně 22. října 2026. Tedy přesně 200 let od úmrtí biskupa Thum-Hohensteina, za jehož života dosáhla Cibulka největšího rozkvětu.
Vítězný návrh pro rekonstrukci usedlosti Cibulka vytvořilo studio Petr Hájek Architekti. Shodla se na tom odborná porota složená z odborníků na architekturu, zdravotnictví a sociální péči a ze zástupců Nadace rodiny Vlčkových. Porota vybírala z celkem 48 návrhů. Další čtyři architektonická studia spolu s vítězi vystavují své plány přímo v jednom z domů Cibulky.
„Děkujeme architektům za skvělé návrhy. Výsledek jsme vybrali s ohledem na to, že nejlépe kombinuje dvě hlavní priority: nejvhodnější možné budoucí využití areálu pro vážně nemocné děti a jejich blízké a zachování celé stávající části usedlosti s maximálním respektem k historii,“ vysvětluje volbu vedoucí projektu Cibulka, architekt František Brychta z Nadace rodiny Vlčkových. Doplňuje, že nyní budou s architektonickými studii následovat jednání o konkrétních podmínkách spolupráce, nejdříve s týmem, který vytvořil vítězný návrh.
Kvůli citlivému navázání na vývoj usedlosti s kořeny ve čtrnáctém století byli k výběru od začátku přizváni a na všech jednáních přítomni i zástupci Národního památkového ústavu. Díky spolupráci Cibulka neztratí svou tvář a zároveň bude funkční pro záměry majitele, tedy postavit tady hospic pro dlouhodobě nemocné děti.
Rodina Vlčkových tady chce vytvořit špičkové zdravotnické zařízení 21. století a zároveň chtějí, aby se v ní děti i jejich blízcí cítili jako doma a měli přírodu doslova na dosah ruky přímo z pokoje. „Chceme umožnit, aby se děti dívaly do korun stromů, mohly co nejsnáze a bez jakýchkoliv bariér několikrát denně vyjít nebo i na kolečkovém křesle či s postelí na kolečkách vyjet do přírody. Tyto děti totiž většinou žijí v bytech, ze kterých je výprava do přírody velmi náročná, proto doma většinou dlouhé dny a týdny koukají jen do stropu svého pokoje,“ říká ředitelka Nadace rodiny Vlčkových Ivana Plechatá.
V historických budovách usedlosti Cibulka vzniknou mimo jiné také pokoje pro rodiče, místnosti na terapie, bistro či sál, který bude sloužit například pro vzdělávání expertů pečujících o vážně nemocné děti a jejich nejbližší.
Od dubna 2021, kdy Nadace rodiny Vlčkových areál koupila, podniká záchranné práce, aby se kritický stav budov dále nezhoršoval. Jako první začne už letos kompletní oprava domku zahradníka. Tento projekt je celý v režii architekta Františka Brychty a předchází velké obnově zbylé části areálu. Domek zahradníka, který stojí nejblíže veřejnému parku u hlavního vchodu do usedlosti Cibulka, bude hotový už v roce 2023. Vznikne v něm kavárna pro veřejnost a dočasné sídlo Nadace rodiny Vlčkových.
Slavnostní otevření celého obnoveného areálu včetně dětského lůžkového hospice je naplánováno na 22. října 2026, což bude přesně dvě stě let po úmrtí biskupa Thun Hohensteina, díky němuž byla usedlost na začátku 19. století v největším rozkvětu.
Unikátní usedlost byla založena ve 14. století, třicetiletá válka ji zanechala poničenou, vlastnil jí pokladník královského berního úřadu Karel Schönfeld nebo pasovský biskup Leopold Linhart Thun-Hohenstein, který ji nechal přestavět na klasicistní zámeček s rozsáhlým parkem.
Zajímavé informace přidává web Prazdnedomy.cz. Po smrti biskupa začal zámek chátrat, protože dědicové nejevili o majetek zájem. Místní park byl v roce 1891 rozdělej železniční tratí ze Smíchova do Hostivic. Poslední soukromý majitel Cibulky – statkář Josef Hyross ji v roce 1922 kvůli finančním problémům za milion tehdejších korun prodal pražské obci. Ale chátrání usedlosti se nezastavilo.
Od roku 1958 získal zámeček památkovou ochranu. Marně. Už v 60. letech byl v sousedství Cibulky projektován zimní sportovní areál se sjezdovkou a skokanským můstkem. K plánům nakonec nedošlo.
O 12 později tady proběhly další necitlivé rekonstrukce. například hodnotné původní žlaby byly zality betonem. V zámečku vznikly byty, údajně tady byly konspirační byty ministerstva vnitra, později tady byla slévárenská dílna Pražských uměleckých řemesel, autodílna a sklady vydavatelství Panton a Státního filmu.
V roce 1989 ji koupila firma Autoturist a další chátrání pokračovalo. Do roku 1999 dostal majitel 2 300 000 korun pokuty, dalších 100 tisíc dostal v roce 2005.
Památkáři sem začali chodit každý rok. A přišly další pokuty, celkem 350 tisíc. V roce 2014 Cibulku obsadili squatteři. Rok na to je vyhnala policie. O pět později majitel začal jednat o prodeji. Praze 5 areál nabídl za 105 milionů. Pátá městská část si ale spočítala, že by to pro kasu bylo spíše zatěžující. V dubnu 2021 se konečně podařilo. Přišla zpráva, že areál koupila rodina Vlčkova. Ondřej Vlček je jeden z nejbohatších Čechů, miliardář je generálním ředitelem softwarové firmy Avast.
-mag-