No menu items!
Pátek, 22 listopadu, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Home Z metropole Město na úrovni Základka ponese jméno známého umělce. Jak bude vypadat?

Základka ponese jméno známého umělce. Jak bude vypadat?

0
Základka ponese jméno známého umělce. Jak bude vypadat?
Na tomto místě bude stát. FOTO: Praha 7

Městská část Praha 7 vyhlásila mezinárodní architektonickou soutěž na novou základní školu, která vznikne v Holešovicích. Škola pro téměř 600 dětí bude stát v ulici Jankovcova a ponese jméno nedávno zesnulého básníka, hudebníka a herce Jana Vodňanského. Tuzemští i zahraniční architekti mají nyní příležitost zapsat se do historie a po 100 letech v Praze 7 navrhnout novou základní školu.

„Dlouhodobě říkáme, že na veřejné budovy mají být vyhlašovány otevřené architektonické soutěže. V únoru před šesti lety jsme zahájili soutěž na naši novou radnici a nyní to budou již dva roky, co sedíme v krásné občany i odborníky oceňované budově postavené podle vítězného návrhu. Po 135 letech jsme získali vlastní reprezentativní radnici, jejíž podobu určila architektonická soutěž. Ukázali jsme, že to jde, a nyní dáváme architektům další příležitost stát se součástí historie sedmé městské části a být prvním, kdo u nás po 100 letech navrhne novou základní školu,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Základka vyroste v místech, kde jsou dnes sklady a parkoviště
Nová škola bude jednou z prvních staveb, která předurčí vzhled nově vznikajícího bloku domů na území pražských Holešovic. Kromě samotné budovy je součástí soutěže i návrh úprav venkovních prostor a obnovení uličky Přádelní pro pěší, cyklisty či nezbytné zásobování. Úkolem soutěžících je navrhnout takové řešení, které s přiměřenými ekonomickými náklady na výstavbu i na provoz budovy definuje smysluplný urbanismus místa. Návrhy mají přinést kreativní a kultivovanou architekturu a naplnit představu o škole pro 21. století, která bude respektovat současné ekologické, sociální i estetické nároky.

Do plánů školy mluvili i kantoři nebo studenti
Většina škol, ve kterých se děti na Sedmičce dodnes učí, vznikala na přelomu 19. a 20. století. Představy o tom, jakou roli má škola v životě dítěte sehrávat, se však od té doby velmi změnily. Do plánů nové školy měli co mluvit učitelé, ředitelé, školní pracovníci nebo studenti z Zastupitelstva mladých Prahy 7. Ti všichni pomáhali definovat, co od nové školy očekávat. Současná pandemie jednoznačně ukázala, že ačkoliv se děti dokáží vzdělávat i mimo školní budovu, společný pobyt v dobře fungující, moderní a přívětivé škole je pro ně nenahraditelný.

-mag-