Monitoring splašků, který umožňuje získat přesné informace o výskytu viru v dané lokalitě, se osvědčil. Už léta se takto sleduje výskyt drog.
I další města jako Brno, Plzeň nebo Ostrava se zapojí do sledování výskytu viru v odpadních vodách. Oznámil to Státní zdravotní ústav (SZÚ). Zajímavé je, že přesné informace z rozborů jsou rychlejší až o několik dní před klinickými příznaky onemocnění. Získaná data s takovým předstihem umožňují přijímat přesnější a rychlejší opatření. Monitoring totiž zachytí i viry od nakažených lidí bez příznaků. Navíc tělo virus vylučuje dříve, než pacienti cítí příznaky. Náskok tak může být až 10 dní.
Pražský monitoring, na kterém pracují odborníci s Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT), je součástí pilotního projektu v rámci celé Evropy. Podílejí se na něm hygieny, další vysoké školy, výzkumné ústavy vodohospodářské. Vědci z VŠCHT začátkem října odběrem odpadních vod například zjistili, že se v Praze se pohybuje kolem pěti tisíc nakažených, přitom ministerstvo zdravotnictví jich ve svých systémech evidovalo jen 1200.
Odborníci si od monitoringu slibují sledování celých měst nebo určitých lokalit. Monitoring odpadních vod ale není žádná novinka, už několik let takhle Praha sleduje výskyt drog. Úřady třeba ví, kde se šňupe nejvíce.
-jah-