Platforma pronajímání bytů, která se schovává za poskytováním sdílených bytů, Airbnb chce bez problémů pokračovat i v době pokoronavirové. Proto vychází lidem žijících kolem pronajímaných bytů vstříct a zavádí novou non stop telefonní linku. Tu mohou lidé využívat ve chvíli, kdy se v bytech konat mejdany.
Na lince bude zaměstnanec Airbnb a lidé se s ním domluví česky. Služba bude schopna řešit problémy s hlukem a dalších potížích s hosty. Slouží k tomu speciální webová stránka. Na ní lidé vyplní formulář a operátor se jim do hodiny ozve zpět. Více zde. Airbnb už loni zakázala všem hostům mejdany, chtějí v tom pokračovat i nadále, protože firmě záleží na tom, aby vše fungovalo bezproblémově.
Problémy s krátkodobým pronájmem v Praze začaly v době „zlatého turismu“, tedy mezi roky 2018 a 2019. Lidé se často stěžovali na hluk v bytech do rána, odhazování odpadků z oken do dvorků, ranní zvonění na zvonky místních kvůli tomu, aby se hosté dostali do domu. Airbnb také může za zvyšování cen nemovitostí a pronájmů a vylidňování centra města. Proti službě jsou i některé hotely a penziony, které kvůli této službě přišly o klientelu. Podle odhadů bylo ke krátkodobého pronájmu předloni v Praze 11 500 bytů.
Koronavirovou dobu, tedy v čase, kdy byl turismus utlumen, Praha 1 využila k částečnému řešení problému. První městská část, která je v domech jedním z vlastníků bytů, může upřednostnit „oprávněné zájmy trvale bydlících vlastníků bytů před zájmy vlastníků, kteří své byty krátkodobě pronajímají“. Touto cestou by se mohly vydat i další městské části.
Před několika dny magistrát vydal zprávu o tom, že si chce pronajímat byty od pronajímatelů Airbnb bytů. Jde tak stejnou cestou jako Lisabon. Získá tak byty pro seniory a lidem z azylových domů a také tím omezí jejich počet. Zatím se ale nejedná o byty v centru Prahy. Úřad má připraveno na první rok deset milionů korun.
Připomeňme, že Praha a její městské části od roku 1991 rozprodaly do soukromých rukou až 80 procent svého bytového fondu. Důvodem byl nedostatek financí na správu nemovitostí. Nyní město plánuje opak. Chce počet bytů ve svém vlastnictví zvýšit. Už plánuje založení vlastní developerské firmy – na svých pozemcích chce ročně postavit 500 bytů. Do roku 2030 jich chce mít 9 tisíc. Chce také spolupracovat s dalšími stavebními firmami nebo zakládat družstva. V nich by šlo o to, že si domy postaví na městských pozemcích společenství zájemců a byty si za rozumnou cenu pronajmou. Za několik let by pak připadly do jejich vlastnictví.
-an-
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Fenomén, který štval lidi v centru. Praha 1 přitvrdila proti krátkodobému ubytování
Covid uspal Airbnb. Někdo to vzdal a byty rozprodal, někdo s podnikáním dál počítá
Město má plán, jak zlepšit bytovou situaci: do 9 let vlastnit 35 tisíc bytů