Nedaleko Kramářovy vily v Letenských sadech tekl pot a slzy. Archeologové tu právě v těchto dnech na základě fotografií z let 1951 až 1954 zkoumají objevený pracovní tábor pro Pomocné technické prapory, které byly založeny na počátku padesátých let pro „politicky nespolehlivé osoby“. Podle prvotních zjištění tady političtí vězni pracovali na stavbě Stalinova pomníku. Podle odhadů tu několik let žilo asi 120.
Archeologové se domnívají, že československý komunistický režim po dokončení stavby monumentálního pomníku (stál tady pouhých sedm let, od roku 1955 do roku 1962) chtěl, aby tábor zcela zmizel. To pro případ, že by budoucnost chtěla vědět víc, než komunisté chtěli.
Proto je práce odborníků velmi komplikovaná. Nicméně s nadějí vzhlížejí na místo nového objevu – na podsklepenou kuchyni, která je zavezena dvou metrovou vrstvou zeminy. Tu nyní odhaluje bagr s náklaďákem.
Nyní také prozkoumávají další místo, o něm tuší, že by se mělo jednat o malou skládku odpadů. Právě skládka a kuchyně jsou místy, která mohou co nejvíce pospat každodenní život „letenských vězňů“.
Archeologický průzkum probíhá v oblasti, kde již za několik měsíců zatopí voda. Rybník bude mít plochu téměř 7 tisíc metrů čtverečních s ostrovem. Zajímavé je, že první návrh vodní plochy v Letenských sadech je zanesen již v plánu tehdejšího ředitele městských parků Františka J. Thomayera z 80. let 19. století.
Rybník na Letné bude sloužit jako zdroj závlahové vody pro celý park a zároveň se stane významných krajinářským a estetickým prvkem Letenských sadů. Bude napájen vltavskou vodou čerpanou z Rudolfovi štoly postavené v 16. století.
K ostrovu se bude dát dojít po dřevěném molu. Část břehů musí být kolmá a bude opatřena kovaným zábradlím a část bude pozvolná pro přístup k vodní hladině. V následujících letech ještě vzniknou vedle rybníka dvě fontány.