No menu items!
Pátek, 22 listopadu, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Home Doporučujeme Češi se v době koronaviru baví různě. Probouzí se v nich i zájem o „land art“

Češi se v době koronaviru baví různě. Probouzí se v nich i zájem o „land art“

0
Češi se v době koronaviru baví různě. Probouzí se v nich i zájem o „land art“

V oboře Hvězda a dalších místech se lidi nenudí a baví se netradičním “uměním”. Materiál pro něj nacházejí přímo v přírodě. Na podzim to bylo barevné listí, teď v zimě je materiálem sníh. Jedná se o “land art”. Tento umělecký vznikl v 60. letech v USA. Tento fenomén proniká také do Česka díky nejrůznějším výstavám a akcím. Začíná ale bavit i amatérské nadšence – třeba skupinky přátel a rodin. A tak kromě sněhových obrázků na kmenech stromů můžete na podzim vidět také nejrůznější obrazce z listí pod stromy. S jarem přijdou další barvy, těšte se! A přidejte se!

Za novou pražskou aktivitou stojí malá skupinka přátel, která založila FB skupinu „Hledej LandArt …a vytvoř další“. Ta veřejná prostranství svými výtvory začala zkrášlovat na podzim. „Baví nás tvoření. Zaujal nás dokument o nádherném zahraničním landartu a napadlo nás, že to může dělat každý, ne jen vyhlášení umělci. A tak jsme se o to pokusili,“ říká pro web prahazdarma.cz jedna z členek této skupiny, která ale chce zůstat v utajení.

Vezměte děti a přátele a zkuste to také
Fotky svých prvních pokusů poslali přátelům a překvapila je záplava milých odpovědí. „Nejčastěji zaznělo, že v této těžké době je moc příjemné vidět něco hezkého. Někde jsme při tvoření naráželi na podezřívavé pohledy kolemjdoucích, jinde se lidé usmívali, někteří se dokonce zastavovali a chválili. Fantastické bylo, když jsme pak viděli nadšené děti. A třeba vyhrabané cestičky z listí rovnou využily jako překážkovou dráhu. Spousta lidí si obrazce fotila. Třeba na Letné se objevily další kruhy shrabaného listí, ve Hvězdě na stromech přibyli zajíčci ze sněhu a roztomilý krokodýl,“ říká jedna ze členek skupiny Hledej LandArt …a vytvoř další. A doplňuje, že by se aktivita mohla šířit dál. Stačí něco podobného vytvořit kdekoli v Praze a okolí. Sdílením fotky do skupiny s označením místa by tak pro ostatní mohly vznikat nápady kam vyrazit a něco podobného vytvořit. „Často nám lidé říkají, že by to neuměli, ale jde jen o to to zkusit a při tom se pobavit a zlepšit náladu sobě i ostatním. A smajlíka z listí dokáže udělat každý…. Nebo ze šišek. Nebo z něčeho jiného. Stačí se při procházce trochu rozhlédnout a můžete začít,“ tvrdí neznámá umělkyně.

 

Každé roční období dává příroda dostatek barevného materiálu, takže podzimem ani zimou jejich tvoření neskončí. „Těšíme se na jarní i letní barvy. Těšíme se třeba na pampelišky a sedmikrásky. Často vlastně jde o okamžitý nápad nebo inspiraci,“ plánuje skupina českého LandArtu.

Pomalované kamínky v přírodě jim nevadí
V Česku se zatím mnohem víc rozmohla jiná podobná aktivita – malování barvami na kamínky. Češi je pak takto „ozdobené“ vracejí zpět do přírody pro “potěchu oka”. Kritici nového (nejen českého) fenoménu tvrdí, že se tím ničí neživá příroda a že se do krajiny (i do chráněných míst) dostává něco, co tam nepatří. Fanoušci zapojují do toho i své děti. Vzniká jakési “cestování” kamenů. Ty kromě obrázku totiž mají čísla, lidé pak svoje objevy sdílejí na FB. A sami pak svoje kameny s obrázky instalují do přírody. Jaký názor na to má naše neznámá umělkyně? „Je to moc dobrý nápad. Dokonce jsme už jeden kamínek objevili. Pokud to není nasprejovaná skála, tak pomalovaný kamínek mi nevadí, naopak potěší. My se také snažíme, aby naše výtvory přírodě neškodily,“ uzavírá.

INFOBOX: Co je land art?

  • Tento umělecký směr vznikl v 60. letech v USA. S land artem začali umělci, kteří byli unavení moderními technologiemi, pop artem a masmédii. Začali pro svá díla využívat krajinu a přírodu. Stačil jim k tomu všude dostupný materiál. Větve, mech, kameny, listí. Chtěli tak umění vynést ven mimo galerie.
  • V krajině tak začali vznikat různé objekty a skulptury, některých jste si ani nemuseli všimnout, jak do přírody zapadaly.
  • V Evropě má land art silnou tradici například ve Velké Británii.
  • V Československu se nárazově objevoval už v druhé polovině osmdesátých let, nicméně svého většího rozmachu nedosáhl. V Praze se zatím koná jedna organizovaná akce s názvem Landscape Festival.
  • Land art nyní objevují obyčejní lidé, kterým se v koronavirové době poskytuje zábavu a také objevování nových míst.
  • Nejznámějším českým land artovým umělcem současnosti je Ondřej Koudelka, který svoje umělecké instalace představuje na velmi zajímavém festivalu Königsmühle, který se koná v létě na místě zaniklé krušnohorské osady, kde stál Königův mlýn.
  • Zaniklá osada stávala nedaleko Háje u Loučné v Krušných horách. Po domech zbyly jen ruiny obklopené krásnou přírodou horského údolí. V osadě žila padesátka lidí, kteří museli po roce 1945 odejít.