No menu items!
Pátek, 22 listopadu, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Home Magazín Téma Ročně ušetří 10 olympijských bazénů pitné vody a další zajímavosti z Národního divadla

Ročně ušetří 10 olympijských bazénů pitné vody a další zajímavosti z Národního divadla

0
Ročně ušetří 10 olympijských bazénů pitné vody a další zajímavosti z Národního divadla

Národní divadlo pokračuje v zavádění technologií pro udržitelný provoz a dosahování energetických úspor. Nejnovějším počinem je vybavení modernizovaných podzemních garáží pod náměstím Václava Havla trojicí stojanů, které umožní návštěvníkům první české scény doplnit energii v bateriích jejich elektromobilů. Spolupráce Národního divadla s ČEZ ESCO již dříve prokázala, že provoz energetických úsporných řešení v historických budovách dokáže české první scéně přinést úspory ve výši desítek milionů korun.


„Národní divadlo se na své cestě k udržitelnému provozu stalo jedním ze symbolů pro spojení historické architektury s moderními energetickými úspornými postupy. Na naší střeše vyrábějí solární panely bezemisní elektřinu, provozní zázemí divadla využívá k chlazení vodu z Vltavy a inteligentní čidla umí nastavit optimální energetický provoz budovy podle počtu diváků. Úspory dosažené díky těmto opatřením už dávno překonaly investované prostředky, což je obzvlášť důležité v současné době rapidně rostoucích cen energií. Jako logické pokračování těchto kroků vnímáme vylepšení zázemí pro naše návštěvníky používající elektromobily,“ říká generální ředitel Národního divadla Jan Burian.

„Národní divadlo jde už více než 10 let příkladem ostatním. Společně s námi vedení divadla připravilo výborný a mezinárodně oceňovaný projekt energetických úspor, který šetří miliony korun ročně. Dalším krokem energetické modernizace divadla je navýšení počtu dobíjecích stanic pro elektromobily,“ vyzdvihuje činy „Zlaté kapličky“ generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Trojice nových dobíjecích stanic v podzemních garážích Národního divadla nahradila jeden původní stojan, který zde spolehlivě sloužil osm let. Každá ze stanic má uzamykatelné zásuvky o výkonu 22 kW, které dokážou dobít většinu kapacity baterií elektrických aut během jednoho divadelního představení. Jejich ovládání je intuitivní, s řidiči komunikuje prostřednictvím displeje. Lidé se k dobíjení přihlašují buď pomocí mobilní aplikace nebo v případě zákazníků ČEZ díky RFID čipu.

Národní divadlo obnovilo provoz po požáru v roce 1883. Jeho spojení se Skupinou ČEZ na cestě k moderní energetice a energetickým úsporám se datuje od roku 2008, kdy společnost ENESA ze skupiny ČEZ ESCO začala všechny budovy spadajících pod Národní divadlo osazovat chytrými technologickými prvky. Počáteční investice ve výši 75 milionu korun, už přinesla úspory energií za více než 100 milionů korun a uspořila 50 tisíc tun emisí CO2, což je ekvivalent tří týdnů provozu uhelného bloku o výkonu 100 MW, nebo roční provoz 14 000 osobních automobilů s dieselovým pohonem.

Zajímavosti z projektu pro Národní divadlo:
• v podzemí historické budovy se nachází tepelné čerpadlo, které umí při napojení na vltavskou vodu podle potřeby topit nebo chladit
• teplo vznikající na osluněných fasádách budov, které je nutné chladit, se využívá pro vytápění neosluněných částí budov
• čidla CO2 sledují stupeň „vydýchání“ vnitřního vzduchu a podle nich se automaticky nastavuje
• teplo ze zahřátého oleje hydrauliky jevištní technologie se využívá k ohřevu teplé vody
• roční úspora pitné vody představuje 10 naplněných olympijských bazénů
• na střeše provozní budovy a Nové scény je citlivě umístěna fotovoltaická elektrárna, která je součástí hydroizolace střech, je vidět pouze shora a nijak tedy nenarušuje architekturu okolí
• pro Národní divadlo byla mimo jiné vyvinuta speciální aplikace modelující provoz pro následujících 24 hodin podle využití jevišť a zkušeben, předpovědi počasí a tepelné charakteristiky budov; touto cestou se dosáhlo další úspory v rozmezí 4 – 7 % z celkové spotřeby tepla
• náklady na realizaci všech opatření byly pokryty z budoucích úspor energie, které mělo ND smluvně garantováno, což je základní princip energetických služeb se zárukou úspor (EPC)