No menu items!
Čtvrtek, 21 listopadu, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Home Magazín Téma Rok od vypuknutí kauzy Dozimetr. Nemáme s tím nic společného, tvrdí Piráti

Rok od vypuknutí kauzy Dozimetr. Nemáme s tím nic společného, tvrdí Piráti

0
Rok od vypuknutí kauzy Dozimetr. Nemáme s tím nic společného, tvrdí Piráti

Audity na magistrátu i v městských společnostech jsou v běhu. Prokázalo se, že Piráti v kauze nijak nefigurují.

Rok od vypuknutí kauzy Dozimetr je zřejmé, že Piráti v této korupční kauze nijak nefigurovali, narozdíl od jiných politiků napříč politickým spektrem. Vyšetřování kauzy je již uzavřené od března tohoto roku. O jedné z největších pražských kauz posledních deset let jsme psali například v textu Kauza Dozimetr: Byly další kšefty?

Po jejím vypuknutí Piráti vyzvali všechny zástupce politických subjektů kandidujících do zastupitelstva k podpisu protikorupčního závazku. Strana na pražském magistrátu dlouhodobě prosazuje systémová protikorupční opatření, která zvyšují transparentnost a snižují riziko korupce. Už v minulém volebním období Piráti iniciovali například zavedení mezinárodně uznávaného protikorupčního systému dle ISO 37001, a to jak na úrovni magistrátu, tak u strategických městských společností. Spuštěn byl také dashboard pro kontrolu veřejných zakázek magistrátu a příspěvkových organizací, v květnu 2023 Praha spustila blacklist o nespolehlivých dodavatelích, interní databázi, která pomůže vyřazovat ze soutěží nespolehlivé dodavatele na základě sdílených faktických důkazů. Z iniciativy Pirátů se zveřejňují také roční plány veřejných zakázek nad 20 milionů korun. 

“To, že se Dozimetr magistrátu dle dostupných informací vůbec netýkal, potvrzuje správnost našich opatření. Bohužel v minulém volebním období se k těmto opatřením v městských společnostech někteří naši koaliční partneři mnohdy stavěli velmi laxně. Věřím, že tento přístup se změnil právě pro propuknutí kauzy Dozimetr. Aby toto naše tažení bylo úspěšné, je nutné zprůhlednit řízení městských společností. Na uskutečnění otevřených výběrových řízení na členy představenstva dopravního podniku proto trvám. Mělo by to tak probíhat i v dalších městských společnostech. Je to jeden z nástrojů dlouhodobých a systémových protikorupčních opatření, na který jsme apelovali právě ve zmiňovaném protikorupčním závazku,” uvádí bývalý primátor a v současné době náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti). 

Radní pro majetek, legislativu a transparentnost Adam Zábranský (Piráti) byl letos v dubnu zastupiteli pověřen, aby z pozice gesčního radního kontroloval průběh auditů, které se v návaznosti na kauzu Dozimetru na magistrátu provádějí. Tento úkol převzal po bývalé radní pro legislativu Haně Marvanové. Zadání realizace několika auditů schválila rada města a poté zastupitelstvo v červnu minulého roku. 

“Audity se skládají z pěti dílčích částí, konkrétně: 1. na společnost Xanthus a IT zakázky, 2. na oblast společných podniků Nové Holešovice a Palmovka, dále 3. velký audit na Dopravní podnik a 4. na zakázky magistrátu a také 5. na městské společnosti Pražská vodohospodářská společnost, Pražské služby a Kolektory. V současné době běží audit na angažmá společnosti Xanthus, který byl zadán letos v dubnu formou zakázky malého rozsahu. V případě auditu projektů revitalizace Nových Holešovic a Palmovky už byla kontrola také zadaná, ale zatím nebyl oznámen vítězný uchazeč. U podaného trestního oznámení magistrátu ve věci prodeje pražských pozemků svěřených do správy městské části Praha – Lysolaje byla splněna všechna usnesení v návaznosti na trestněprávní kroky, takže tam nezbývá než vyčkat na další kroky ze strany orgánů činných v trestním řízení,” říká Zábranský.

Kauza Dozimetr se týkala manipulací se zakázkami v pražském dopravním podniku. Police v ní obvinila 13 lidí včetně náměstka primátora Petra Hlubučka (dříve STAN). 

-red-