„Loni jsem se vytahoval, že podle organizace Hlídač státu máme nejmenší Index korupčního rizika v celém hlavním městě. To byly výsledky za rok 2019, ale před týdnem organizace zveřejnila výsledky za loňský rok 2020 a poskočili jsme ještě výše. Praha 3 je totiž hodnocena nejlepším indexem nejen ze všech městských částí v Praze, ale v podstatě ze všech sledovaných radnic v republice. Konkrétně jsme dosáhli známky „A“ a indexu 1,49. Dva roky po sobě už nejsou náhoda,“ říká starosta Prahy 3 Jiří Ptáček. Trojka se v této souvislosti stává nejlepší městskou částí v Praze.
Praha 3 uspěla podle organizace Hlídač státu v souvislosti s mírou rizika korupce už loni. Právě loni získala 14. příčku v rámci celé země a první v rámci Prahy. A letos, kdy vycházejí výsledky za rok 2020, zopakovala správnost svých kroků. Je opět první. Více v tabulce organizace Hlídač státu „Městské části Prahy podle K–Indexu pro rok 2020“.
Ptáček ale připomíná také problémy. „Například nám bylo vyčteno, že jako radnice spolupracujeme s několika firmami, které jsou sponzorem politických stran. Především to jsou mnohaleté smlouvy a podle všeho ty firmy pro nás odvádějí celkem dobrou práci. Ale kuriózní je, že se v naprosté většině jedná o sponzoring stran opozičních,“ uvádí.
Nevypověditelné smlouvy
Praha 3 vyhrála žebříček Hlídače státu už podruhé za sebou. Loni k výsledkům za rok 2019 pro deník Metro řekl, že jeho předchůdci mohli dělat chyby. Ty si bohužel kvůli uzavřeným smlouvám nesou jejich nástupci. „Podařilo se nám přesoutěžit dodavatele a srovnatelné služby zajistit citelně levněji. Bohužel některé smlouvy jsou před vypršením platnosti prakticky nevypověditelné a narovnání vztahů je o to komplikovanější. Samostatnou kapitolou jsou některé pozemkové transakce, ze kterých zůstává rozum stát. Například tu máme legendární fotbalový stadion Viktoria Žižkov, kolem kterého byly městskou částí v uplynulých desetiletích rozprodány pozemky tak „důmyslně“, že k němu prakticky nemáme přístupovou cestu. Na místě, kde v minulosti byla vstupní brána, část zázemí a parkoviště, v současné době probíhá developerská výstavba. To jsou hlavní důvody, proč stadionu letos odebral FAČR licenci pro druhou ligu, a my vedeme komplikovaná jednání s nynějšími vlastníky pozemků, aby nás na stadion vůbec pustili. Podobných příběhů bych mohl vyprávět desítky,“ řekl tehdy v rozhovoru pro deník Metro starosta Ptáček.
Utrácí méně, má ambiciózní plány
Třetí městské části se daří nejen v souvislosti s korupcí ale také hospodařením. Podle závěrečného účtu městské části za rok 2020 úřad dosáhl kladného zůstatku hospodaření ve výši 136,6 milionů korun. Zároveň radnice obdržela rekordní dotace ve výši 267 milionů korun. „Od roku 2019 má radnice kladné saldo běžného rozpočtu. Jinými slovy, Praha 3 za provoz městské části utrácí méně peněz, než jsou její průběžné příjmy. Toto kladné saldo nám společně s příjmy z privatizace pomohlo vytvořit solidní finanční rezervu, díky které jsme letos mohli nastartovat celkem ambiciózní investiční plán,“ uvádí starosta Prahy 3 Jiří Ptáček.
Trojka také šlape v rekonstrukcích nemovitostí. Největší investiční akcí je oprava zchátralého panelového souboru Blahoslavova-Roháčova. Nyní je v tomto domě 132 bytů a 11 bezbariérových vznikne v rámci revitalizace. Připraveno je stavební povolení a finance pro kompletní proměnu Tachovského náměstí. V plánu jsou nové bezbariérové byty a kompletní přestavba domu Husinecká 9 a koncem roku zahájení revitalizace panelového souboru Táboritská a další investiční akce.
-an-