No menu items!
Čtvrtek, 21 listopadu, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Home Magazín Téma Pokuta prvnímu majiteli Airbnb bytu. „Takových bytů jsou v Praze stovky,“ říká Městecký

Pokuta prvnímu majiteli Airbnb bytu. „Takových bytů jsou v Praze stovky,“ říká Městecký

0
Pokuta prvnímu majiteli Airbnb bytu. „Takových bytů jsou v Praze stovky,“ říká Městecký

Město majitelům bytů začíná jasně říkat, aby začali dodržovat původní myšlenku takzvaných sdílených bytů. „Neřešíme pokud si zvete někoho k sobě domů, kde bydlíte (sdílené bydlení) ale přemnožené případy „investičních bytů“, ve kterých nikdo nebydlí, jsou jich stovky, rozmístěné v desítkách domů a tvořící dohromady virtuální hotelový řetěze (řetězce),“ tvrdí aktivista Petr Městecký, který pod svou platformou Snesitelné bydlení v centru Prahy, dlouhodobě bojuje proti byznysu, jež ničí město. Padla už kvůli tomu první pokuta.

Úřady uložily pokutu 20 tisíc korun prvnímu majiteli bytu za porušování stavebních předpisů při krátkodobém ubytování hostů přes platformu Airbnb. To je od včerejška pražská zpráva dne. Oznámila to radní Prahy pro bydlení Hana Marvanová. Praha si tak chce vymínit dodržování pravidel, která mají hotely. Tedy uvést takový byt jako hotelový a splnit všechny podmínky pro takové provozování. Navíc magistrát spustil k tématu bezplatnou právní poradnu a prosazuje legislativní změny. Pokutu udělil stavební úřad, který ve své zprávě k aktuálnímu případu tvrdí, že byt nic takového nesplňuje. Jde o například o povinné každoroční revize, úpravy vyplývající z protipožárních a hygienických norem či povinnost hlášení všech zahraničních návštěvníků cizinecké policii. Vždyť i hotely vyplňují údaje o svých hostech.

„Podstata „sporu“, který jsme vyhráli je v tom, že byt je byt a nikoli hotelový pokoj. Protistrana utrpěla v krátké době další ránu. Nejprve městský soud v Praze jednoznačně potvrdil, že nejde o pronájem (psali jsme v článku Airbnb je podnikání, rozhodl soud. Je tak potvrzeno, že jde o ilegální hotelový byznys?), ale o podnikání. A k podnikání musíte mít v souladu se živnostenským zákonem odpovídající „prostory“, tedy provozovny. A provozovna musí odpovídat nějakým normám (únikové trasy, protipožární bezpečnost, hygienické požadavky, revize, …) a o tom, zda daný prostor tomu odpovídá nebo nikoli, rozhoduje stavební úřad,“ říká pro server prahazdarma.cz odborník na tuto problematiku Městecký. A ten podle něj rozhodl, že byt je určen (kolaudován) k bydlení a nikoli k poskytování ubytovacích služeb. K tomu slouží stavby (zařízení) ubytovacích služeb (hotely, penziony atd) a na ty platí jiné normy než na byty/bytové domy. Tedy byt není hotelový pokoj, stručně řečeno. „Jen podotýkám, že neřešíme, pokud si zvete někoho k sobě domů, kde bydlíte (sdílené bydlení) ale přemnožené případy „investičních bytů“, ve kterých nikdo nebydlí, jsou jich stovky, rozmístěné v desítkách domů a tvořící dohromady virtuální hotelový řetěze (řetězce). Ale bez té infrastruktury hotelu (ne vše dokáže IT nahradit, rezervační systém možná, řízenou evakuaci či provozní personál nikoli). Tedy to vše vlastně neexistuje a provozovatelé parazitují na ostatních bydlících,“ dodává Městecký, který spolek Snesitelné bydlení v centru Prahy vede.

Další novinkou je to, že živnostenské úřady začnou vymáhat povinnost, aby byly domy s Airbnb byty označovány. Je to z toho důvodu, že šéfové americké platformy odmítají sdělovat městu podrobnosti a další údaje o takových bytech. Město pak nemá žádnou kontrolu nejen o podnikání, ale také o dalších číslech do statistik.

INFOBOX – Airbnb v Praze

  • V celé Praze kolem 13 600 bytů pronajímaných přes digitální platformy typu Airbnb nebo Booking.com. Jen v Praze 1 jich je téměř čtyři tisíce.
  • Známý je případ Ivany Tykač, ženy miliardáře podnikajícího v energetice. Ta podle různých zdrojů, například iRozhlas.cz (článek Kdo utne hlavu drakovi jménem Airbnb?) pořídila v centru města několik desítek bytů. V Pařížské koupila za vidinou dobrého byznysu půdní prostory a udělala z nich velkokapacitní „sdílené byty“.
  • Hlavní město dlouhodobě ve Sněmovně prosazuje zákon, který by samosprávám umožnil poskytování bytů přes ubytovací platformy regulovat. Sněmovna se k dokumentu ale nedostala.
  • V návrhu zákona se mluví například o tom, že by návratu k původní a slušné myšlence sdílených bytů, mohlo pomoci omezení pronajímání. Tak jak to mají například ve městech v Německu nebo Nizozemí. Tam stanovují je povolenou „sdílet“ byty jen po určitý počet dní v roce.
  • Na platformy typu Airbnb si dlouhodobě stěžují lidé po celém světě. Například u nás se často dělo to, že opilí turisté, kteří do Prahy jezdili především za levným alkoholem po nocích zvoní na místní, protože zapomněli vstupní kódy nebo klíče. Časté byly také mejdany do rána, rozkopané dveře. Známá jsou také videa, kdy hosté vyhazují zbytky jídla a lahve do dvorů.