Po pětidenní diskuzi a dvoudenním hlasování schválili členové pražského krajského sdružení vstup Pirátů do koalice s pražskou koalicí SPOLU a hnutím STAN. Pro vstup do koalice bylo 86 % hlasujících. Souhlasem nadpoloviční většiny podpořili znění koaliční smlouvy, do které se podařilo promítnout většinu pirátských programových priorit. Referendum o vstupu do koalice je standardním nástrojem pirátské vnitrostranické demokracie. V příštím týdnu, ještě před konáním čtvrtého ustavujícího zastupitelstva, dojde k oficiálnímu podpisu koaliční smlouvy členy budoucí pražské rady za účasti lídrů a předsedů klubů.
“Náš vnitrostranický svátek demokracie, tedy hlasování všech Pirátů a Pirátek v Praze, mě potěšil, výsledek se dal předvídat už z probíhající konstruktivní diskuze. Prosazení většiny našich programových priorit do znění koaliční smlouvy bylo pro řadu členů, stejně jako pro mě, argumentem pro vstup. V předešlých čtyřech letech se nám podařilo nastartovat řadu pozitivních změn a s jejich pokračováním koaliční smlouva počítá. I to je důkaz toho, že Piráti v radě odvádějí dobrou práci,” komentuje vůli svých spolustraníků předseda pražského krajského sdružení Ondřej Chrást.
Pražská členská základna měla k dispozici kompletní znění koaliční smlouvy včetně návrhu na personální obsazení budoucí rady. Pirátům připadají dvě místa náměstků, konkrétně prvního náměstka primátora pro dopravu, kterým se stane Zdeněk Hřib a místo náměstkyně pro životní prostředí a klimatický plán, které připadne Janě Komrskové, bývalé místostarostce Prahy 10. Dále Piráti vyjednali také dvě místa radních. Na místě radního pro majetek, transparentnost a legislativu usedne Adam Zábranský, bývalý radní pro oblast bydlení a transparentnosti a na místě radního pro vědu a výzkum tzv. smart city a inovace Daniel Mazur.
“Jednání přinesla pro Piráty dobrý výsledek, který odpovídá tomu, jak dopadly volby. Fakticky celá jednání o koalici trvala pouze 17 dní a rozhodně ne čtyři měsíce. Teprve 16. ledna jsme totiž dostali první nabídku, o které mělo smysl jednat. Děkuji pražské členské základně za důvěru, kterou nám výsledkem hlasování prokazuje. Ze šesti základních kampaňových priorit máme v přímé gesci pět z nich a na jednu budeme mít nepřímý vliv,” říká Jana Komrsková, zastupitelka a členka vyjednávacího týmu Pirátů.
“Koaliční smlouva počítá prakticky se vším, co je za Piráty potřeba v Praze dotáhnout. Smlouva obsahuje také 17 zákonů pro Prahu, na jejichž potřebu změny jsme dlouhodobě upozorňovali. Klíčové je také uplatňování nové protikorupční strategie, ke které měly dosud ostatní strany rezervovaný přístup. ODS se vrací do vedení města po deseti letech a jsme připraveni jim pomoci, protože město i svět se mezitím výrazně změnil,” doplňuje dosavadní primátor a pražský pirátský lídr Zdeněk Hřib.
Piráti v loňských komunálních volbách obhájili svůj silný mandát, podporu jim dalo 17,72 % voličů.
Rozhodnutí Pirátů se setkává s pochopením, ale také i kritikou. Poukazuje se na to, že do Prahy se vrátí staré pořádky, k magistrátu budou mít zase blízko lidé s podivnými cíli. A také se mluví o kumulaci funkcí. Nejvíce vidět je starostka Prahy 2 Alexandra Udženija, která nedostatečně vysvětlila problém prodeje pozemků na Džbáně, v kauze figuruje Zdeněk Zajíček. Ten chce šéfa od Prahy Sobě Jana Čižinského omluvu za to, že o něm tvrdil, že nehájil zájmy Prahy při prodeji pozemků na Džbáně. Mluví se také o vlivu europoslance Jiřího Pospíšila, který měl blízko ke kauze Dozimetr. Nově bude radním pro kulturu. V rozhovoru pro iHned.cz řekl, že všechny politické role zvládne.
Hodně kritizovaný je také sám Bohuslav Svoboda, který se stane primátorem. Podle kritiků kvůli svému věku není schopen zastávat funkce pražského primátora a zároveň poslance. A stále je mu připomínáno, že jako lékař v médiích zpochybňoval negativní vlivy automobilové dopravy vůči zdraví lidí.
Spolupráce Pirátů s ODS a STAN byla jednou z možností tak, aby se do vedení města nedostali kritizované hnutí ANO (v komunálních volbách získali 19,34 %) a SPD (získali 5,17 %). Na druhou stranu konec Aliance stability příliš nevoní Praze Sobě. Ti, ačkoli dostali ve volbách do magistrátu získali 14,73 procent hlasů
Praha Sobě už oznámila, že v opozici budou mít tyto priority:
- Dopravu, která myslí nejen na auta, ale také na lidi v MHD, na chodce a další skupiny. Budou bedlivě hlídat, jak nová politická reprezentace posouvá projekty jako nové mosty, tramvajové tratě, výstavbu metra D, metro O, jehož přípravu Adam Scheinherr nastartoval, nebo městský okruh. Na dopravní opatření, která Prahu zlidští, není ale možné čekat dalších dvacet let “ažbudeokruh”.
- Budou tlačit na levnější bydlení – třeba díky omezení povinnosti budovat podzemní garáže.
- Budou pečlivě sledovat, jak se především pražská ODS chová ke slabším: seniorům, handicapovaným a jejich blízkým…
- Obávají se návratu hazardu do města – především ODS byla odpůrcem zákazu hracích automatů.
- Budou trvat na transparentnosti včetně zachování jmenovitého hlasování v Radě hlavního města.
- Budou hlídat, zda si restauratéři kteří “vědí kudy běží zajíc” v památkovém srdci města zase pro své předzahrádky nezabírají veřejný prostor.
- Budou sledovat problematiku ilegální reklamy, která se ve městě rozmáhá. Budou se také dívat, zda a jak pokračuje kulturní politika města, zda jsou peníze rozdělovány spravedlivě a pokud možno na kulturu pro všechny a ne jen pro vyvolené.
- Dál budou požadovat, aby se důsledně vyšetřila kauza Dozimetr, protože podle hnutí PS řada lidí s ní spojených bude mít na nově složeném magistrátu vliv.