No menu items!
Středa, 27 listopadu, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Home Magazín Téma Masový turismus. Jak ho trochu usměrnit? Řešení nejsou lehká

Masový turismus. Jak ho trochu usměrnit? Řešení nejsou lehká

0
Masový turismus. Jak ho trochu usměrnit? Řešení nejsou lehká

Do Prahy se ve velkém vrací turisté. To město sleduje už několik víkendů. Cizinci, milovníci noční zábavy opět do Prahy míří za levným alkoholem a zábavou. Po pandemii, která všechny podnikatele škrtila, je to osvěžení. Ale jen napůl. Je dobře, že se města opět plní turisty, ale spousta z nich jsou ti, které tu vidět nechceme. Jenže to není jen Praha, která má problém. Co s tím?

Popandemické otevření států a měst kvitují provozovatelé z gastronomie nebo cestovního ruchu. Na své si přijdou i další podnikatelé, kteří turisty okrádají. Například v Praze jsou známí podvodníci, kteří na cizince vymýšlejí nejrůznější fígle, třeba ruličkáři, kteří u bankomatů vyměňují z cizinci platné koruny a eura za prošlé běloruské rubly. Dalším příkladem jsou třeba provozovatelé pub crawls nebo prodejci charitativních prostředků. Ti, pokud splní pravidla o takovém prodeji, nemusí městu nic platit a krátké jsou na ně i kontroly, které by měly zjistit, kolik takových předmětů bylo prodáno a kolik peněz odchází na účty jimi prezentovaných charitativních organizací.

Pandemie omezila turistický ruch na celém světě. Hotely, restaurace, turistické destinace musely přetrpět řadu lockdownů a obejít se bez významné části zahraničních i místních turistů, což mělo na jejich ekonomické aktivity neblahý dopad. Návrat turistů je dobře pro byznys, ale špatně pro místní obyvatele. Vědecká studia tvrdí, že turisté se chovají jinak doma než tam, kam dorazí na dovolenou a provádějí věci, které by doma nedělali. Tvrdí to Martin Šauer z Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity, který se problematice overturismu dlouhodobě věnuje.

„Na první pohled může jít o maličkosti, které ale mohou místní rezidenty značně obtěžovat. Když jsem byl v Gironě ve Španělsku, místním obyvatelům vadili turisté proto, že brzy ráno cestou na letiště táhli kufry po dlažebních kostkách, což vytvářelo poměrně silný hluk,“ uvádí pro server iDNES.cz v článku Masový turismus trápí nejen Česko. Řešení je v nedohlednu jeden z příkladů Šauer.

V Česku je nejvíce zasažená masovým turismem Praha, Český Krumlov či oblast jižní Moravy. Problém je také v národních parcích, jako jsou Krkonoše nebo Šumava. Trpí také malé obce.

Řešení? Zájem milionů turistů rozmělnit! Stát podle Šauera může použít několik nástrojů, která se mohou osvědčit. Třeba nalákat turisty na jiná místa, než ta provařená. „Například CzechTourism již dnes nepropaguje Prahu jako stověžatou, ale hledá i témata, která jsou na první pohled skrytá,“ říká pro iDNES.cz Šauer.

Jenže i to má podle něj své limity. „Každý návštěvník, který přijíždí do hlavního města, má představu o tom, co chce vidět. Takové stereotypy se mění opravdu těžko. Pokud někdo přijíždí do Prahy poprvé, chce vidět Karlův most a Staroměstské náměstí,“ uvádí Šauer.

Druhou možností, jak proti masovému turismu bojovat, jsou tvrdá ekonomická opatření, jak je například zavedení vstupného či zvýšení parkovného. Stačí to? Je nad slunce jasné, že peníze do městské kasy jsou fajn, ale jejich příjem by měl mít také svá pravidla. Turismus by neměl omezovat život místních lidí, protože právě masový turismus může z takových míst učinit skanzen. Nikdo v takových místech dlouhodobě žít nebude a taková místa budou jen slušnou dojnou krávou pro určitý okruh podnikatelů. A to jistě nechceme.

-jah-