Červený vývěsní štít v Dlouhé ulici označuje jedno z posledních tradičních papírnictví v centru Prahy. Rodinné Papírnictví Dlouhá zde funguje již od roku 1994. Máme tu další z příběhů pražských živnostníků, kteří to nevzdali ani v době, kdy centrum obsadili jen turisté ani v době koronaviru. Máme tu dalšího jednoho z posledních mohykánů tradičního podnikání v centru města. Obchod s papírnictvím provozuje Patrik Baierle, který se dlouhá léta věnuje filmovým kulisám nebo restaurátorství. „Papírnictví je práce na celý život,“ říká. Lidem z centra tu prodává školní potřeby nebo diáře. Lidé z kumštu za ním chodí pro nejrůznější umělecké pomůcky nebo špičkové barvy pro profesionální výtvarníky.
„Ne všem je blízký samoobslužný prodej, lidé se často chtějí i poradit,“ vysvětluje Patrik Baierle, který podnik převzal po svém otci, který obchod založil. „Po letech zkušeností jsem schopný odhadnout, co bude zákazníkovi nejlépe vyhovovat,“ říká a nelze mu nevěřit. Koneckonců nakupujete u profesionála. Baierle je absolventem výtvarné SŠ a dlouhá léta se věnuje malování, restaurátorství a filmovým kulisám. Nabízí ty nejlepší domácí značky, jako jsou tradiční mistrovské barvy Umton či českobudějovický Koh-i-noor. Vyřídíte zde i záležitosti ohledně tisku, skenování a laminace, k vlastní prezentaci si pak můžete objednat razítka či vizitky.
Dobu koronaviru Baierle přežívá, stejně jako mnoho ostatních živnostníků, díky svému e-shopu. Doba obchodování moc nepřeje a majitel neustále přemýšlí o tom, jak vyhovět svým stálým i náhodným zákazníkům z běžného provozu. „Papírnictví je práce na celý život,“ uzavírá a ukazuje nám svou „kovidovou“ otevírací dobu pro vydávání objednávek: pracovní dny 9 – 18 hodin.
Zdroj: praha1.cz
Všimli jste si i dalších tradičních obchodů, které se i v čase masivního turismu, v Dlouhé fungují? Příště se přineseme třeba do kadeřnictví v Dlouhé 27 nebo do železářství o kousek dále.