No menu items!
Čtvrtek, 21 listopadu, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Home Z metropole Město na úrovni Městské části se domlouvají, jak dál s bydlením. První obecní dům už stojí

Městské části se domlouvají, jak dál s bydlením. První obecní dům už stojí

0
Městské části se domlouvají, jak dál s bydlením. První obecní dům už stojí

U jednoho stolu se sešli starostové městských částí spolu s náměstkem primátora Petrem Hlaváčkem, který má na starosti územní rozvoj.

Praha dlouhodobě čelí obrovskému nárůstu poptávky po bydlení a tento trend bude vzhledem k urbanizačním procesům ve větší míře pokračovat i do budoucna. Aktuální tržní ceny bytů jsou už nyní pro řadu občanů nedostupné. Jediným řešením je začít stavět v mnohem větší míře než v předchozích letech. „Pracujeme na tom, a proto mimo jiné jednáme se zástupci všech městských částí o výstavbě dostupného bydlení na vhodných městských pozemcích. Moc mě těší, že jsme se setkali s pozitivním ohlasem, podporou a snahou společně tuto výzvu zvládnout. Kromě městské výstavby podporujeme také výstavbu soukromého sektoru, bez které se neobejdeme. Klíčová je pro nás ale spoluúčast na výstavbě infrastruktury občanské vybavenosti,“ říká Petr Hlaváček, náměstek pro strategický a územní rozvoj hl. m. Prahy.

Na setkání, kterého se zúčastnilo více než 30 zástupců pražských městských částí, dále vystoupili Petr Urbánek, ředitel Pražské developerské společnosti, Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy a Martin Valovič, starosta městské části Praha 10.

Pražská developerská společnost, příspěvková organizace hl. m. Prahy, se věnuje především přípravě dostupného městského bydlení zejména pro preferované profese (zdravotníky, učitele, policisty apod.) a pro křehké skupiny obyvatel (rodiče samoživitele či osaměle žijící seniory). Na svěřených městských pozemcích připravuje tato společnost asi 60 projektů dostupného městského bydlení.

Jedním z nich je i bytový dům Vršovická na Praze 10, pro který byla v uplynulém roce vypsána architektonická soutěž. Vítězné studio Kuba & Pilař architekti již připravuje projektovou dokumentaci pro územní a stavební řízení. Na základě Memoranda o spolupráci mezi městskou částí Praha 10 a hlavním městem je tento projekt dostupného městského nájemního bydlení součástí rozvoje celé lokality, která je v majetku města a ve správě městské části.

První vlaštovka v Horních Počernicích
Příkladem jak by Praha měla stavět pro své občany je dům v Horních Počernicích. Dům bude sloužit především pro lidi v bytové nouzi v Horních Počernicích. Je tam sedm bytů s parkovacím stáním. Jeden z bytů je přizpůsoben pro fyzicky handicapovaného nájemníka.

Jedná se o takzvané startovací byty s velikostí obytného prostoru do 30 m2, které by měly sloužit přechodně po dobu nejdéle tří let, než si jejich nájemníci najdou vlastní bydlení. Vzhledem k velikosti bytu je výhodou, že poplatky za energie by se neměly vyšplhat na více než pět tisíc korun.

Na místě novostavby se v minulosti nacházela benzínka a rodinný dům nazývaný Kuprův, kde sídlili i hasiči. Městská část přišla s nápadem na odkoupení chátrajícího domu v roce 2016, o rok později radnice objekt v Náchodské ulici odkoupila od soukromých majitelů a následující rok jej nechala podle plánů zdemolovat. V roce 2021 se pak na jeho místě začala budovat nová stavba podle návrhu architektky Kristiny Karhanové. Stavební práce byly dokončené letos v únoru a nyní probíhá kolaudační řízení. Jakmile bude kolaudace hotová, budou se moci do svého nového domova nastěhovat nájemníci.

Ve výstavbě obecných bytů budou pokračovat
Cena za stavební práce činila na 24 007 799 korun s DPH, cena nezapočítává nákup pozemku. Městská část Praha 20 dala ze svých prostředků 11 653 799 korun, na výstavbu přispělo také Hlavní město Praha ze svého Fondu rozvoje dostupného bydlení částkou téměř 14,4 milionu korun. „Podařilo se nám s finanční pomocí hlavního města postavit 7 bytů, které budou sloužit jak mladým, tak seniorům či sociálně slabším. Věřím, že tento dům bude sloužit svému účelu a ve výstavbě obecních bytů budeme i nadále pokračovat,“ říká Hana Markulinec Moravcová, místostarostka Prahy 20.

Praha 20 se stala jednou z městských částí, kterým byla na rekonstrukce a výstavbu nových bytů poskytnuta dotace či půjčka z Fondu rozvoje dostupného bydlení, celkově z něj hlavní město vyplatilo přibližně jednu miliardu korun a v příštích letech se díky němu postaví stovky nových bytů. „Bytový dům v Náchodské ulici je první vlaštovkou. V minulém volebním období jsme totiž z Fondu rozvoje dostupného bydlení poskytli dotace a půjčky městským částem na rekonstrukce stávajících a výstavbu nových bytů v celkové výši jedné miliardy korun. Praha 20 byla jednou z nich. Celkem hlavní město podpořilo opravy a stavby bytů na zhruba 30 adresách po celé Praze. Na 66 bytů, z toho 20 k dispozici magistrátu, vznikne například v Praze 7. Jsem rád, že podpora městských částí v oblasti bytové výstavby z minulého volebního období nese své ovoce. Doufám, že se novým nájemníkům bude dobře bydlet,“ dodává Adam Zábranský, pražský radní pro oblast majetku, transparentnosti a legislativy, který si byl byty v Náchodské ulici prohlédnout.

-red-