Je to oblíbený trik. Provozovatelé hospod se s Prahou soudí několik let, prochází jim to. Podnikají bez pravidel. Podobně jako provozovatelé ilegálních billboardů. Teď ale přichází první vlaštovka.
Vyhráli jsme soud! píše na svém facebooku Kristýna Drápalová, která má na magistrátu na starost veřejný prostor. Informuje o tom, že soud městu dal pravomocně za pravdu v souvislosti s umístěním předzahrádek, které zaclání veřejný prostor na Malém náměstí v centru města. „Před dvěma lety jsem jásala, že Praha schválila Koncepci umístění předzahrádek na Královské cestě a Hradebním korzu. A že tím pádem lidi dostanou zpátky Malé náměstí, Karlovku a spoustu dalších míst, které do té doby okupovaly tyhle nádhery. Myslela jsem, že na magistrátu nezažiju nic horšího, než co tomu schválení předcházelo. Ale ono to, co následovalo, nebylo o nic lepší. Byla jsem naivní, když jsem si myslela, že předzahrádky prostě dostanou výpověď a po uplynutí výpovědní lhůty, případně s koncem sezóny, se zkrátka rozloučí, protože jak by tam mohly být bez nájemní smlouvy, že ano,“ popisuje peripetie, s nimiž se ona i celý úřad potýká.
Stánky ale zůstaly. Díky jedné lahůdce českého práva. Restauratéři město napadli u soudu, že jim výpověď nedalo správným způsobem (šikovný právník to nějak navleče, i když byla výpověď standardní). Takže to prý není směroplatné. Nu a podle českého práva v takovém případě smlouva skutečně dál platí. Dokud soud nerozhodne o opaku. Tedy dva soudy, pokud se nájemník odvolá. Teda vlastně tři soudy, protože když ani potom nájemník ulici nevyklidí, musí se podat žaloba na vyklizení.
„Je to oblíbený trik, který v našem divokém centru používá skoro každý. Zajistí si tak, že i po výpovědi může rok, dva nebo víc ve veřejném prostoru fungovat. Je to trochu úmorné – člověk by se už tak rád prošel po hezkých ulicích nebo rozhlédl po volnějším a upravenějším náměstí… namísto toho se soudy vlečou, člověk dál kličkuje mezi divnodomky před orlojem a odepisuje na další a další stížnosti a protesty party majitelů restaurací s průměrným hodnocením 3,4 hvězdiček na Googlu. A milionem škraloupů rozmanitého druhu,“ tvrdí Drápalová.
A dnes přiletěla první vlaštovka. Praha pravomocně vyhrála první soudní spor. Nad předzahrádkou z Malého náměstí, co má nyní 101 m2. Podle schválené koncepce by měla mít asi třetinu. „Soudních sporů sice ještě běží řada, ale jsou jak přes kopírák, takže by Praha měla vyhrát i ty další. A příští jaro, čtyři roky od chvíle, co jsem to začala řešit, by už to tu vážně mohlo začít nějak vypadat. Pokud to nepokazí něco neočekávaného. Třeba volby,“ uzavírá Drápalová.
Podobné případy město zažívá s provozovateli ilegálních reklamních ploch. Často jsou umístěné na pozemcích města a když se jich město chce zbavit, začnou podnikatelé používat trik. Reklamní plochy mění své majitele a úřední dopisy s výzvami k odstranění černé stavby nemají adresáta. Tématu se v minulosti věnoval například deník Metro v článku Černá reklama u Nuseláku dál sype miliony a hyzdí město, v němž popisoval jeden konkrétní případ na Nuselském mostě.
-red-