Server prahazdarma.cz před několika týdny představil kandidáty, kteří mají zájem vést Prahu. I Zelení dnes představili svou lídryni.
Dnes ve 14:30 zahájil u kruhového objezdu u Prašné brány svou kampaň koaliční projekt pražských Zelených a Sociálních demokratů s podporou Idealistů s názvem Solidarita. Lídryně Anna Šabatová představila nejen svou vizi pro Prahu, ale i vizi sjednocení demokratické levice v ČR.
Koalice představila svůj program do komunálních voleb v Praze, kde se Anna Šabatová bude ucházet o post primátorky. Za ní je pak na kandidátce za ČSSD ředitel zařízení sociálních služeb Miroslav Dvořák a za Zelené urbanista a zastupitel Prahy 3 Matěj Michalk Žaloudek. Na kandidátní listině najdeme mimo jiné, bývalého předsedu vlády Vladimíra Špidlu, bývalou ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou, místostarosty Prahy 7 a 3 Ondřeje Mirovského a Ondřeje Ruta, nebo bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka.
Anna Šabatová (1951)
V letech 1971–1973 byla vězněna pro podvracení republiky a vyloučena ze studií na Filozofické fakultě. V prosinci 1976 podepsala Chartu 77, v roce 1986 byla její mluvčí. Po Listopadu vystudovala češtinu na UK a později absolvovala doktorské studium na Katedře právní teorie Právnické fakulty MU. Byla šest let zástupkyní veřejného ochránce práv a v letech 2014-2020 byla veřejnou ochránkyní práv. V mezičase vyučovala na Katedře sociální práce na FF UK a byla předsedkyní Českého helsinského výboru. V roce 1998 obdržela Cenu Spojených národů pro lidská práva a je nositelkou francouzského a polského státního vyznamenání.
A kdo další chtějí do čela Prahy?
Bohuslav Svoboda (Spolu – ODS, TOP 09, KDU-ČSL)
„Praha potřebuje profesionální vedení. Žádný amatérismus. To já dokážu Praze nabídnout,“ prezentuje se Svoboda v posledních rozhovorech na primátorské téma, který má se šéfováním města zkušenosti. Občanští demokraté už nechtějí na magistrátu hrát druhé housle. Svoboda tvrdí, že za Hřiba se Praha potopila do chaosu a marasmu. Upozorňuje především na špatnou situaci s řízením dopravních staveb. Mnozí Pražané si totiž stěžují na to, že magistrát a náměstek pro dopravu Adam Scheinherr zavírá ulice bez koordinace. Naposledy si o tomto problému mluvilo v Praze 3.
Zdeněk Hřib (Piráti)
Stejně jako před čtyřmi lety půjdou Piráti půjdou do komunálních voleb samostatně. Do čela kandidátky si zvolili dosavadního primátora Zdeňka Hřiba. Podle něho je důležité udržet v Praze stabilitu. Hřib zatím o plánech v médiích moc nemluví. Pro něj je důležité udržet stabilitu a směr, kterým se město vydalo. Za vlády Hřiba se uskutečnila řada změn a posunů. Začalo se stavět metro D, začne se opravovat Barrandovský most, město se dobře vypořádalo s pandemií. Díky spolupráci s úřady byly zastaveny dětské exekuce, město jde správným směr v ekologii. Začalo se také více a rychleji stavět. Město založilo svou developerskou firmu, která začíná stavět městské byty.
Jan Čižinský (Praha sobě)
Muž, kterého do politiky vyhoupl aktivismus, když upozorňoval na problematickou stavbu nové radnice Prahy 7 za miliardu korun. Ta měla vzniknout v době, kdy sedmé městské části vládla ODS. Čižinský upozorňoval na její mafiánské praktiky. Praha Sobě pro svou účast v komunálních volbách nyní sbírá podpisy, protože se jedná o takzvanou občanskou kandidátku. Aby se hnutí dostalo na magistrát a mohlo pomýšlet také na to, že se Čižinský stane primátorem, musí sehnat 100 tisíc podpisů lidí z Prahy. Zajímavostí je, že jeho bratr Pavel vyhrál za Praha Sobě na Praze 1. Tam se stal starostou. Před dvěma lety ale došlo k puči a ke kormidlu se dostal Petr Hejma za STAN, který na první městské části byl v minulosti starostou za ODS.
Petr Hlaváček (STAN)
V médiích nejméně viditelným kandidátem na primátora je Petr Hlaváček. Ten má nyní na magistrátu na starost územní rozvoj. V podstatě stojí za všemi rozhodnutími města, kde a co se bude stavět. Tvrdí, že chce zůstat u toho až se bude stavět například Vltavská filharmonie nebo budou růst nové domy na Žižkově. Chce zůstat ve středové politice.
A co hnutí ANO?
To svého kandidáta ještě nepředstavilo. Nejčastěji se opět mluví o poslancovi Patrikovi Nacherovi. Ten byl na primátorské kandidátce i před čtyřmi lety, kdy končila Adriana Krnáčová. O největší rozruch se ale postaral jiný kandidát hnutí – Petr Stuchlík. Toho a celé hnutí ANO v Praze mimo jiné potopila jeho utopistická vize přestavby památkově chráněného Libeňského mostu. Na něj chtěl Stuchlík postavit několik mrakodrapů.
-mag-