No menu items!
Pondělí, 25 listopadu, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Home Magazín Architektura a veřejný prostor Opravy nádraží Bubeneč můžou začít. Vznikne tu kulturní centrum

Opravy nádraží Bubeneč můžou začít. Vznikne tu kulturní centrum

0
Opravy nádraží Bubeneč můžou začít. Vznikne tu kulturní centrum
Nová tvář nádraží. FOTO: Praha 6

Zašlé nádraží Praha-Bubeneč se brzy začne proměňovat v nové kulturní centrum. Praha 6 definitivně získala stavební povolení pro velkou přestavbu. Vznikne tam Stanice6. Než vznikne, můžete se podívat na fotky, které mapují vše v Bubenči na webu Bubenec.eu.

Nové kulturně-společenské centrum Stanice6 budou mít 10 let v pronájmu za 100 tisíc ročně matadoři pražského dění Richard Preisler, Martin Kontra a Martin Krb. Ti stojí za řadou projektů na podporu nezávislé kultury v metropoli s důrazem na cyklistiku. Jmenujme například legendární bar v kobce pod Palackého mostem Bajkazyl. To byl jeden z prvních podniků, který oživoval dnes velmi populární náplavku pod Rašínovým nábřežím. Rozjeli také další podnik Bike Jesus (původně byl na Žižkově, dnes ho najdete v budově, která byla součástí zimního stadionu na Štvanici) nebo známou loď v Holešovicích Altenburg 1964, kterou zachránili před šrotováním. Naposledy se podíleli na otevření sportovního hřiště u Vltavské, psali jsme: Labyrint hrůzy na Vltavské končí.

Původní nádražku v Bubenči jsme před sedmi lety opouštěli s lehkou nelibostí. Takových klasických pajzlů, které byly součástí města, už v moc Praze není. I přesto jsme rádi, že zase ožije.

Poslední zastavení vlaku na tomto nádraží bylo v roce 2014. Nádraží pak už fungovala jako zastávka pro výletníky po Stromovce, místní a nebo pro ty, kteří má rádi atmosféru starých časů, jako my. Zašlá hospoda se starými stoly, se žlutými záclonami nebo záchodem, na který jste museli ven přes čekárnu. Ta rozvrzanými dveřmi vás čekal zápach, takže jste rychle mazali zpět k půllitru. Všechno přebily skvělé a nečekané historky hostinského, který tu čas od času pořádal zabíjačky, protože sám byl také řezník. Konaly se tam nejrůznější koncerty – jako za starých 90. let. Punk, bigbít, underground. Laciný podnik skončil s příchodem EET. Budova pak několik let chátrala a byla častějším terčem vandalů. Často to bylo místem mejdanů narkomanů. Takže i přesto, že z nádraží v roce 2016 odešla ta pravá původní atmosféra, jsme rádi, že se nádraží, byť trochu jiné, vrátí. A že dům konečně zase ožije.

-mag-