No menu items!
Pátek, 22 listopadu, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Home Top Operace ibis. Praha si připomíná pět let od slavného útěku veslonohých ptáků

Operace ibis. Praha si připomíná pět let od slavného útěku veslonohých ptáků

0
Operace ibis. Praha si připomíná pět let od slavného útěku veslonohých ptáků

Těžký sníh rozjel operaci, která neměla v Praze obdoby. Je to pět let od útěku osmnácti vzácných ibisů ze zoo. Ti se díky díře ve voliéře rozlétli nejen po Praze, jeden byl odchycen až 23 kilometrů za městem. V metropoli se pak tento příběh stal hitem a ibisové byli na pár týdnů hrdiny české metropole. Jejich osudy sledovala média a lidé na sociálních sítích. Někde ale jméno ibis zní dál. Na FB Letenský institut pro urážení Holešovic se dodnes k jakémukoli tématu v diskuzích zmiňuje. Třeba „ibis s vajglem“. Bylo to právě díky fotce vzácného ptáka, který na chodníku kloval do cigaretového oharku.

„Perfektně propracované PR“. To znělo v diskuzích, když se po Praze šířila zpráva, že hejno vzácných veslonohých ptáků uniklo ze zoo. Mohl za to těžký sníh, kvůli němu se ve voliéře vytvořila díra a opeřenci měli ven cestu volnou. Na sociálních sítích se totiž začaly objevovat fotky „podezřelých opeřenců“. Lidé reagovali na výzvu pracovníků zoo, aby hlásili pohyb jakéhokoli neznámého ptáka. Ibis skalní je ale nepřehlédnutelný. Komický zjev mu dává rozčepýřené peří na hlavě a především jeho dlouhý zobák. Proto neunikl nejrůznějším vtípkům na sociálních sítích. Například na stránce Letenský institut pro urážení Holešovic, kde si obyvatelé Letné i Holešovic dělají srandu… z Holešovic. Například u příspěvku s odkazem na článek popisující skutečnou událost – „Islandští policisté slavně dostihli a zadrželi racka letícího s ukradenou peněženkou v zobáku“ někdo napsal, že „Z tohoto fracka se nakonec vyklubal ibis“.

Zprávy po výzvě ze zoo se sociálními sítěmi šířila jako lavina. Ibisové byli postupně odchytáváni v různých částech Prahy a Středočeského kraje – v Bohnicích, Holešovicích, u Václavského náměstí, na Balabence a Ruzyni, v Michli, Podolí, u Brandýsa nad Labem, v Kralupech nad Vltavou a Říčanech.

Hvězda akce? Houdini na střeše!
„Operace ibis“ byla docela rychlá. Druhý den po nehodě se díky lidem vrátilo pět kousků, několik jich lidé chytili na svých balkónech. Dalšího našel policista v Kralupech nad Vltavou. Ibis, jenž je brodivým ptákem, se sem pravděpodobně dostal sledováním toku řeky Vltavy. Známé se stalo video z holešovického kulturního centra La Fabrika. Tam ho nejdřív ptáka, který sleduje lidi ze střechy, vyfotili. „Přiletěl k nám pták. Nevíme co to je. Nechybí někde někomu???“ objevilo se na FB La Fabriky. Poté ho sami odchytili. Později se zjistilo, že má jméno – Houdini. Byl to ten, komu lidé během akce dali přezdívku „holešovický fantom“, protože létal poměrně vysoko, často se objevoval na různých místech Holešovic a nedařilo se ho lapit.



Na letišti pomohl kříženec sokola s rarohem
Poměrně riskantní bylo chování dalšího – ten se pohyboval u ruzyňského letiště. Pokud by se totiž ibis střetl s letadlem, mohlo by to mít tragické následky. Proto byl na jeho odchytl povolán místní sokolnický tým, který se specializuje na rozhánění ptáků kolem letiště, aby se nestřetli s letadly. Samice křížence sokola stěhovavého a raroha loveckého ibise zahnala přesně na cíl, kde na uprchlíka čekali s plachtou. Bohužel tento ibis jako jediný nakonec nepřežil. Mladý jedinec sežral vedle mnohonožek a slimáků také úlomky skla a různé kovové kousky. Ostatní ptáci v zoo čekala rekonvalescence, dostávali po svém návratu do zoo preparát umožňující vyloučit případné cizí předměty v žaludku. Bylo docela štěstím, že jich sedmnáct nakonec přežilo. Chovatelé od počátku akce tvrdili, že jim mráz nevadí a zvládají hladovět až sedm dní. Problém pro ně hrozil, že nejsou zvyklí na prostředí města – například na elektrické vedení a dopravu.

Celá akce trvala asi 14 dní, 13. března byl poslední odchycen v Řeporyjích. „Operace ibis skončila. Velký dík všem!“ napsal tehdy na svém twitterovém účtu ředitel zoologické zahrady Miroslav Bobek.