No menu items!
Čtvrtek, 21 listopadu, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Home Kam vyrazit Zálesácká romantika na skále u Barrandova? Srub patřil Havlovým

Zálesácká romantika na skále u Barrandova? Srub patřil Havlovým

0
Zálesácká romantika na skále u Barrandova? Srub patřil Havlovým

Určitě jste si všimli chatičky, která stojí vedle barrandovských skal. Je to srub podle návrhu architekta Viléma Rittersheima, patřící k bývalé vile filomového magnáta Miloše Havla na Barrandově.

Veděli jste, že o parcelu měl původně zájem automobilový závodník a bankéř Čeněk Junek. Ten však zahynul 15.7.1928 při Velké ceně Německa. Pozemek nakonec koupil Miloš Havel. Ten nechal podle návrhu filmového architekta Viléma Rittershaina postavit na skále nad lomem dřevěný srub a upravena byla i zahrada. Miloš Havel příležitostně ve srubu i přespával. Tolik ke srubu, který můžete vidět, když pojedete po Strakonické ulici.

Stojí na zahradě velké vily, kterou Miloš Havel nechal postavit poté, co ho za Protektorátu Němci přinutili, aby prodal akcie svých filmových ateliérů. Na barrandovské skále nechal vybudovat reprezentační luxusní vilu podle návrhu architekta Vladimíra Grégra, který ale byl za ilegální činnost zatčen a 22.2.1943 popraven a proto vilu dokončil Ing. Karel Škvor (Grégrův spolupracovník, později filmový architekt). Stylem se vila řadí mezi takzvané americké haciendy. Vila byla často používána pro velkolepé večírky, kterých se mimo jiné účastnily herci, herečky a režiséři z nedalekých studií A-B, ale i Němci.

Po válce Miloš Havel ve vile pár let bydlel, v roce 1949 se pokusil přejít hranice. Přechod byl ale neúspěšný a byl odsouzen k dvěma rokům vězení, pokutě a byl mu zabaven veškerý majetek. V roce 1952 se Miloši Havlovi podařilo opustit republiku a později usadit se v Mnichově. Tam se pokusil dál točit filmy, ale dostal se na úplné dno. Zkusil podnikat v gastronomii, měl květinářství, 23.2.1968 umírá.

Velká vila (najdete ji na adrese Barrandovská 17), která má onen zajímavý srub na zahradě, sloužila jako velvyslanectví Argentiny. Po roce 1989 byla vila (stejně jako Terasy Barrandov a další nemovitosti) navrácena bratrům Havlovým. Po majetkových převodech v rodině se vila dostala do majetku Václava Havla a ten ji v roce 1993 prodal významnému českému podnikateli, který objekt příkladně zrekonstruoval a vybudoval zde sídlo „Bussines Klub Villa Barrandov“. Později se Václav Havel nechal slyšet, že se jedná o pěknou vilu a byla chyba, že si ji nenechali.


Chceme vám dávat tipy na výlety v Praze i kolem města. Pokud máte i vy zajímavé místo, pošlete nám fotku odsud na mail: prahazdarma@gmail.com. Díky!

Foto a díky: Pavel Dvorak