V Průhonické botanické zahradě, která je spravována Botanickým ústavem AV ČR, byly založeny speciální výzkumné matečnice kosatců a zapomenutých tradičních českých i středoevropských bylin. Na základě rozsáhlého výzkumu bylo zjištěno, že tyto ekologicky pěstované a technologicky šetrně zkoumané rostliny obsahují účinné bioaktivní látky, které najdou využití ve speciální kosmetice, dermatologii, zdravotnictví a jako doplňky stravy k posílení obranyschopnosti organismu.
„Díky nejmodernějším technologiím, se kterými pracujeme, jsme schopni v rostlinách najít látky, o jejichž účincích se dosud nevědělo nebo nebylo známo, že je právě daná rostlina obsahuje,“ říká vědec Petr Kaštánek, který je také ředitelem výzkumné společnosti EcoFuel Laboratories.
Botanický ústav AV ČR, který má v Průhonické botanické zahradě jednu z největších sbírek kosatců na světě, poskytl pro výzkum cca 1800 odrůd, ze kterých bylo vybráno 36 kultivarů s aplikačním potenciálem. Z nich bylo společností EcoFuel Laboratories připraveno 200 nejrůznějších extraktů a ty detailně studovány na obsah účinných látek a biologické aktivity pomocí robotické analytické stanice na Vysoké škole chemicko-technologické.
Z vybraných odrůd byla následně založena unikátní kosatcová matečnice, která bude do budoucna zajišťovat kvalitní a přesně geneticky definovaný rostlinný materiál pro velkoobjemovou kultivaci kosatců a produkci účinné látky z jejich oddenků.
Dle výzkumů kosatce obsahují látky se silnými protizánětlivými, antimikrobiálními, antioxidačními a dokonce i protinádorovými účinky. Projekt je nyní ve fázi certifikace a výroby prototypů finálních produktů, v nichž účinné látky z kosatců najdou své uplatnění v kosmetice zaměřené na akné. „Zjistili jsme také, že výtažky z kosatců dokonce zabraňují vzniku zubního plaku. Výsledky studií jsou tak skvělé, že věříme, že si účinné látky z této rostliny najdou uplatnění i v zubní hygieně,“ říká Petr Kaštánek.
-an-