Tak je tu máme zase. “Sovař”, co účtuje 500 za fotku se sovou na Karlově mostě se ptá “balónkáře”, kolik stojí balónek. Ten mu říká, že 200. “Why so expensive?” Ptá se sovař. “It’s for charity!” Vysvětluje balónkář. Takhle tweetuje návrat krotitelů zvířat Janek Rubeš na svém Twitteru.
Balonkáři začali se svými aktivitami u Anděla a už se přesouvají do centra. Třeba na Karlovu mostu. Tam to sype! Tak, abyste věděli: Balonky se prodávají jako charita Real Life, pro opuštěné děti, aby měly lepší vstup do života. Jenže. Žádná taková charita neexistuje. Není nikde k dohledání. Nejsou o ní žádné zprávy. Ale našli jsme jeho provozovatele. Jsou to kluci z Východu a mají firmu na vyřizování víz do Ruska.
Balonkáři se tak přidávají ke skupině podvodníků jako jsou deštníkáři Hop-on Hop-off , kteří pod charitu schovávají byznys projížděk po Praze nebo ke krotitelům zvířat. Ti jsou zakázaní. Mimochodem: ještě před zákazem “krotitelů” zvířat, tedy v době zlatého turismu (2018-2019) jsme jednoho takového pozorovali právě tady, na začátku Karlova mostu. Tenhle dnes už ilegální kšeft docela sypal. Za jednu fotku se zvířetem si krotitelé zvířat (v centru Prahy jste mohli potkat muže s hadem, obarvenými holuby, se sovami apod.) říkali 300-400 korun. Nastavení zvířete v rukách turisty do správné polohy, nejlépe, aby na fotce byl vidět Pražský hrad trvalo asi pět minut. Kolik myslíte, že si ilegální podnikatelé mohli tak za hodinku vydělat?
V diskuzi na našem Facebooku máme na chování krotitelů zvířat vaše reakce. A dalo se čekat, že nebudou příliš pozitivní. „No bacha na ně, vůbec se vás na nic neptají. Vidí, že něco fotíte, postaví svou sovu na kočárek, vyrvou vám telefon z ruky, nacvakají asi deset rozmazaných fotek a řeknou si o příspěvek minimálně 200,“ píše Helena Palacká.
O atrakcích v centru Prahy se napsalo dost. My jsme nedávno přinesli článek Holubice, která nemůže létat. Vypustila ji svatba nebo krotitelé zvířat?
-mag-